HABER

Genişletilmiş bağışıklama programı

ADANA (İHA) - Sağlık Bakanlığı, çocukluk çağı aşı takvimine 3 aşıyı daha ilave etti. Bakanlık Danışma Kurulu tarafından alınan bu karar, tüm illere bildirilerek uygulamanın başlatılması istendi.

Adana İl Sağlık Müdürü Dr. Çağlar Çatak, Genişletilmiş Bağışıklama Programı içerisinde, Difteri, Boğmaca, Tetanos, Çocuk Felci, Kızamık, Verem ve Hepatit-B hastalıklarına karşı aşılama hizmetlerine yer verildiğini, bu yıldan itibaren uygulanmak üzere Menenjit aşısı, Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak aşısıyla ilköğretim 8. sınıflara toplam 3 dozluk Hepatit-B aşısının da aşı takvimine dahil edildiğini söyledi.

Çatak, yaptığı açıklamada, çocukluk çağının önemli menenjit etkenlerinden birisinin Hemophilus İnfluenza tip B olduğunu, yeni doğan ve küçük çocuklarda geçirilen

menenjit hastalığı sonrası sakat kalma ve ölüm oranının oldukça yüksek çıktığını belirtti. Çatak, "Bu gerçeği göz önünde bulunduran Sağlık Bakanlığımız aşı takvimine Hemophilus İnfluenza tip B aşısını eklemiştir. Bu aşıyla ilgili gereken hazırlıklar Bakanlığımız tarafından tamamlandıktan sonra tüm illere dağıtımı yapılacak ve aşı uygulaması 2006 yılı içerisinde tüm sağlık ocaklarımızda ücretsiz olarak uygulanacaktır. Bu aşı 2. ayın bitiminde, 3. ayın bitiminde ve 4. ayın bitiminde ve 16-24. aylar arasında olmak üzere toplam 4 doz şeklinde uygulanacaktır" dedi.

Çatak, kızamık hastalığının ülkemizde çocuk sağlığı açısından önemli sorunlardan birini oluşturduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu:
"Kızamık, özellikle neden olduğu yan etkiler olan orta kulak iltihabı, ishal, zatürree ve beyin iltihabından dolayı tehlikeli bir hastalıktır. Ülkemizde her 100 kızamık vakasından en az birinin öldüğü tahmin edilmektedir. Kızamık hastalığını ve buna bağlı ölümleri engellemek amacıyla Türkiye genelinde olduğu gibi Adana'da da geçtiğimiz yıllarda çok yoğun kızamık aşı kampanyaları düzenlenmiştir. Bu aşılama kampanyaları sonrası kızamık hastalığının toplumda bulaşma riski azalmış ve yüksek bağışıklama oranına ulaşılmıştır. Kızamık aşısı 12. ayını tamamlamış çocuklara yapıldığında koruyuculuk oranı yükselmektedir. Bu nedenle 9. ayın sonunda yapılan kızamık aşısının birinci dozu 12. ayını tamamlamış çocuklara yapılacak ikinci dozu ise ilköğretim 1. sınıftaki çocuklara yapılmasına devam edilecektir. Sağlık Bakanlığı'nca kızamık-kızamıkçık-kabakulak üçlü aşısının uygulanması için gereken hazırlıklar yapılmaktadır. 2006 yılı içerisinde bu üçlü aşının illere dağıtımına başlanması ile birlikte aşı takvimimizde kızamık aşısının yerine uygulanacaktır. Böylece kızamık hastalığının yanı sıra küçük çocuklarda sık görülen ve yüksek bulaşıcılığı olan kızamıkçık ve kabakulak hastalıklarına karşı çocuklar korunmuş olacaktır."

Hepatit B hastalığına karşı aşı uygulamasının ise 1998 yılında toplam 3 doz olarak bebeklere uygulanmaya konulduğunu, 1998 yılından önce doğan çocukların hepatit hastalığına karşı bağışık hale gelmelerini sağlamak için 2006 yılından itibaren ilköğretim 8. sınıf öğrencilerine de toplam 3 doz hepatit B aşısı uygulamasına başlandığını ifade eden Dr. Çağlar Çatak, "Aşı uygulamalarımız okul öncesi dönemde bebeklik aşıları ve okul çağı döneminde okul aşıları olmak üzere 2 aşamalıdır. Adana'daki tüm sağlık ocaklarımız ücretsiz, oldukça güvenilir ve etkin aşı uygulamalarıyla halkımıza hizmet vermektedir" şeklinde konuştu.

Çocukluk çağı aşı takviminde bulunan tüm aşılar ve uygulanma zamanları şöyle:
Bebek doğar doğmaz: Hepatit B I Dozu (ilk 72 saat içinde)
2. ayın bitiminde: DBT (karma aşı) I Dozu, Verem aşısı (BCG),Oral Polio I Dozu, Hepatit B II Dozu, HİB I Dozu
3. ayın bitiminde: DBT (karma aşı) II Dozu, Oral Polio II Dozu, HİB II Dozu
4. ayın bitiminde: DBT (karma aşı) III Dozu, Oral Polio III Dozu, HİB III Dozu
9. ayın bitiminde: Hepatit B III Dozu
12. ayın bitiminde: Kızamık I dozu (veya Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak)
16-24. aylar arasında: DBT tekrar, Oral Polio tekrar, HİB tekrar
İlköğretim I. sınıf: Verem (BCG) tekrar, Oral Polio tekrar, Kızamık (Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak) tekrar, Erişkin tip Difteri Tetanos
İlköğretim 8. sınıf: Hepatit B (3 doz) Erişkin tip Difteri tetanos

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler