HABER

Gerginliğinizin sebebi kansızlık olabilir

Uzmanlar, insanlarda görülen sinirlilik ve gergin olma halinin, kansızlıktan kaynaklanabileceğini söyledi.

Medical Park Özel Bursa Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Ümit Koçak, kansızlık ya da tıp dilindeki adıyla 'anemi'nin kadınlarda ve çocuklarda daha çok görüldüğünü belirtti. Tedavi edilmediğinde ruhsal hastalıklar ve gelişme geriliğine kadar pek çok probleme yol açan aneminin bir hastalık adı değil, bulgu olduğunu ifade eden Koçak, kansızlığın sebebinin muhakkak araştırılması ve ona göre tedavi uygulanması gerektiğini kaydetti.

Kansızlığın en sık rastlanan sebebinin demir ve B12 vitamini eksikliği olduğunu belirten Koçak, aneminin sinirlenme, gerginlik, yüksek ateş ve yorulma gibi sonuçlara yol açacağını vurguladı.

Çinko, C vitamini, folik asit ve diğer B vitaminleri eksikliğinin kansızlığa yol açtığını kaydeden Koçak, "Tedavi edilmeyen kansızlık, psikolojik sıkıntılara yol açıyor. Fiziksel performansımızı da olumsuz etkiliyor. Anemi depresyona yol açabilir. Kansızlıkları engellemede sağlıklı ve dengeli bir beslenme çok önemlidir. Demir ve B12 vitamini yine önemli besin kaynaklarındandır. Tahıl ürünleri, B vitaminleri, yeşil yapraklı sebzeler folik asit yönünden zengindir. Meyveler birçok vitaminin, özellikle C

vitamininin deposudur" şeklinde konuştu.

Koçak, doğru bilinen yanlışlarla ilgili de uyarıda bulunarak, "Ispanak yararlı bir sebzedir ama demir kaynağı olduğu yanlıştır. Bir diğer bir yanlış da dalak yedirmenin çok faydalı olduğudur. Oysa dalak vücutta kan üreten bir organdır, ama yenildiğinde böyle bir yararı yoktur. Çocuklarınızı dalak yemeğe zorlayıp ileride et yiyemez hale getirmeyiniz" ifadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön