HABER

Geride gözü yaşlı aileleri kaldı

Hakkari Çukurca'da çıkan çatışma sonucu 4 asker şehit oldu. Çatışmanın ardından olay yerine giden bir helikopter kırıma uğradı. Teknik arıza nedeniyle kırıma uğrayan helikopterde de bir kişi şehit oldu.

Geride gözü yaşlı aileleri kaldı

Hakkari'nin Çukurca Bölgesi Kavaklı kırsalında teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada şehit olan Amasyalı Jandarma Uzman Onbaşı Ferhat Erdin'in baba ocağına ateş düştü. 1.5 yıl önce uzman onbaşı olarak göreve başlayan Ferhat Erdin (26), kendisi gibi uzman çavuş olan abisi Veysel Erdin ile aynı bölgede görev yapıyordu. 2 ay önce Nuray Sarı ile nişanlanan Ferhat Erdin, evlilik hayalleri kurarken, acı haber memleketi Amasya'nın Karaköprü köyünde bulunan evine ulaştı. Ferhat Erdin'in şehit haberini alan ailesi sinir krizleri geçirirken, yakınları şehidin evini bayraklarla donattı.

Ailenin sinir krizleri geçirerek rahatsızlanmaları üzerine 2 ambulans şehit evinin önünde görevlendirilirken, 2 oğlunun birden aynı yerde görev yaptığını belirten baba Abdullah Çiftçi, "2 aylık nişanlıydı. Düğün yapacaktık. Şehit haberi geldi. Vatan sağ olsun. Diğer oğlum da orada görev yapıyor" dedi. Karaköprü köyünde çiftçilik ile geçimlerini sağlayan Abdullah (53) ve Fikriye (47) çiftinin Veysel (28) ve Fatma (29) kardeşlerin en küçüğü olan Ferhat Erdin, evlenme planları yaptığı Nuray Sarı ile 2 ay önce nişanlanmıştı.

KEMALPAŞA ŞEHİDİNE AĞLIYOR

Hakkari'de çıkan çatışmada şehit olan Jandarma Er Ümit Çiftçi'nin (22) şehit olduğu haberini alan ailesi fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Askeri heyet tarafından doktor eşliğinde şehit haberini alan anne Halise hanım ve baba Mahmut Çiftçi fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Kayseri Komando Birliği'nde görevli iken geçiçi görevle Hakkari'ye giden 7 aylık asker Ümit Çiftçi'nin şehit olduğu haberi ailesine doktorlarla beraber gelen askeri heyet bildirdi. Şehit olduğu haberini alan anne 4 çocuk annesi Halise ve baba Mahmut Çiftçi baygınlık geçirdi. Anne ve baba ambulansla Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı.

Ağabeyi ile en son 10 gün önce görüştüğünü söyleyen Erol Çiftçi, şöyle konuştu: "Abim izin bile kullanmadı. Kısa sürede askerliğini bitirip elektrikçi dükkanı açacaktı. Ama şehit oldu. Bende askere gideceğim. Ağabeyimin kanını yerde bırakmayacağım." Erol Çiftçi, teröristlerin dağdan inmesini ve Türk kimliğini kabul etmelerini istedi. 1986 doğumlu Umut Çiftçi'nin cenazesi Diyarbakır merkeze bağlı Dokuzçeltik köyünde defnedilecek. DTP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de doğduğu köyden olan Umut Çiftçi'nin naaşı yarın toprağa verilecek.

ASKERİ HELİKOPTERDE ŞEHİT OLAN PİYADE ONBAŞIYA SON GÖREV

Şırnak'ta askeri helikopterin kırıma uğraması sonucu şehit olan 87/4 tertip Piyade Onbaşı Orhan Marhan memleketi Bitlis'in Tatvan ilçesinde düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlanırken, babası PKK'ya lanet okudu. Tatvan İbadullah Camii'nde düzenlenen törende gözyaşları sel oldu.

Ayakta durmakta zorluk çeken şehit babası M. Şakir Marhan'ı, Tatvan 6. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Halit Günbatar teselli etmeye çalıştı. Şehit babası, PKK'ya Kürtçe lanet okuyarak ağıtlar yaktı. Şehit yakınları da, "Bu memleket onlara mezar olacak. Bin şehit de versek onlara bu toprakları vermeyeceğiz. Allah onların da evlerini yıksın" deyip feryat etti. Şehit törenine önlüğü ile katılan ve ön safta yer alan ilköğretim okulu 5. sınıf öğrencisi Yakup Murla, herkesin dikkatini çekti. Minik öğrenci, şehit askeri tanımadığını ancak tüm şehitlerin kendi şehitleri olduğunu ve bu nedenle törene katıldığını söyledi.

Öğle namazına müteakiben kılınan namazın ardından, şehit Piyade Onbaşı Orhan Marhan'ın cenazesi omuzlarda taşındı. Cami önünde bekleyen kalabalıkla birlikte şehidin cenazesi toprağa verilmek üzere doğduğu yer olan Güllü köyüne götürüldü. Vatandaşlar, 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez' sloganları attı. Törene Bitlis Valisi Mevlüt Atbaş, Tatvan 6. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Halit Günbatar, Bitlis Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Aydın, Bitlis Jandarma Komutanı Albay Turan Yazıcı, İl Emniyet Müdürü İbrahim Bıçakçı, Tatvan Kaymakamı Şefik Güldibi, Tatvan Belediye Başkanı M. Emin Peker ve yüzlerce vatandaş katıldı.

ŞEHİT ATEŞİ İZMİR'E DÜŞTÜ

Hakkari'de çıkan çatışmada şehit olan 5 askerden biri olan İzmirli Ferdi Sefa Kılıç'ın (22) şehadet haberi evinde büyük bir üzüntüye neden oldu. Anne Gülendar Kılıç evinin balkonuna bayrak asarak acısını ifade ederken, acılı anne doktor kontrolünde tutuluyor. Baba Yaşar Kılıç ise yakınları tarafından teselli edilmeye çalışılıyor. Hakkari'den gelen acılı haber Eskiizmir semtinde oturan Kılıç ailesini yasa boğdu.

Askerdeki Ferdi Sefa Kılıç'ın şehadet haberi ile yıkılan aile büyük bir üzüntü yaşıyor. Evin tek oğlu olduğu öğrenilen Ferdi Sefa Kılıç'ın 7 ay önce askere gittiği öğrenildi. Kayseri Dağ ve Komando Birliği'nde askerliğini yaptığı öğrenilen Ferdi Sefa Kılıç'ın bir süre önce geçici görevle Hakkari'ye gittiği ifade edildi.

Anne Gülendar Kılıç, oğlunun bir hafta önce aradığını belirterek, "Anne param bitti. Bana para gönderin dedi. Bende 150 YTL gönderdim. Ancak iki gün önceki son görüşmemizde dağa çıktıklarını parasını dönünce alacağını söyledi. Ama gönderdiğim parayı alamadı oğlum" diyerek ağladı. Belediyeden emekli olan baba Yaşar Kılıç da, "Vatan sağolsun. PKK bir an önce bitirilsin. Bizim gibi gariban insanların oğulları şehit oluyor. Yeter artık" diyerek ağladı. Ferdi Sefa Kılıç'ın evin tek oğlu olduğu ve 4 kız kardeşi bulunduğu öğrenildi.

MUŞ'TA ŞEHİT AİLESİNİN FERYADI YANKILANIYOR

Hakkari'nin Çukurca ilçesinin Kavaklı bölgesinde teröristlerle girdiği çatışmada şehit olan Muşlu Jandarma Komando Er Hasan İrkoş'un babası Selahattin İrkoş, operasyonlara profesyonel ekiplerin gönderilmesi gerektiğini söyledi. Muş'un Bulanık ilçesinin Bahçelievler Mahallesi'nde ikamet eden İrkoş ailesinin 7 çocuğundan 6'ncısı olan Hasan İrkoş'un cenazesi, doğum yeri olan Bulanık ilçesinin Sarıpınar beldesinde toprağa verilecek.

Cenazenin gelmesini bekleyen şehit yakınları ağıtlar yakarken, şehit babası Selahattin İrkoş da yetkililere seslenerek yaşanan savaşa bir son verilmesi ve profesyonel ekiplerin operasyonlara gönderilmesi gerektiğini söyledi. Acılı baba Selahattin İrkoş, "Benim ciğerim yandı, başkasınınki yanmasın. Devlet bu savaşa bir çözüm bulsun. 15 günlük kısa sürede çok şehit verdik. Askerlerin mücadelesi çözüm değil. Çatışmaya giden askerler eğitimsizdir. Benim oğlum daha 5 aylık askerdi. Onu operasyona göndermişler. Bu işler profesyonel ekiplerin işidir" dedi. Bulanık ilçesinin Sarıpınar beldesinde şehit cenazesinin gelmesi bekleniyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön