Gerilim tırmanıyor! 24 saat süre verildi

Irak merkezi hükümetine bağlı Terörle Mücadele Polis Gücü, Kürdistan Yurtseverler Birliği'ne (KYB) Kerkük'teki parti binalarına astığı Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayraklarını indirmesi için 24 saat süre verdiklerini açıkladı.

Gerilim tırmanıyor! 24 saat süre verildi

AA muhabirine konuşan Terörle Mücadele Polis Gücü 2.Tümen Komutanlığı Basın Sorumlusu Muntazar es-Saidi, "Bayrakların indirilmesi için KYB'ye 24 saat süre verdik." dedi.

Kerkük'teki krizin devam etmesinin kentteki istikrarın bozulmasına yol açacağını ve buna izin vermeyeceklerini söyleyen Saidi, "Kentin istikrar ve güvenliği önceliğimizdir." ifadesini kullandı.

İki gün önce Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) Kerkük'teki parti binalarına IKBY bayrakları asmasıyla başlayan gerginlik üzerine, Kerkük Valiliği Irak merkezi hükümetinden takviye birlik talebinde bulunmuştu.

KYB'NİN PARTİ BİNALARINA BAYRAK ASMASI

Süleymaniye merkezli KYB, önceki gece Kerkük kent merkezinde bulunan ve bir yıldan uzun süredir indirdiği IKBY bayraklarını yeniden astı.

Bayrakların asıldığı görüntüleri sosyal medya hesaplarından paylaşan KYB, Kerkük'ün tartışmalı bölgeler arasında yer aldığını ve bayrak asma hakkının olduğunu savundu.

Gelişmenin hemen ardından güvenlik güçleri sokak ve caddelere asılan IKBY bayraklarını indirirken, parti binasına asılanlara dokunmadı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
Bizimkiler o paçavrayi Ankara'ya astılar resmi törenle karşıladilar. sorsan stratejik derinlik Bir o yana bir bu yana bir rusyaya bir Amerika'ya ben de anlamadım dansoz gibi kivirip duruyorlar
@ercnpknc sen ne anlarsın ki herşeye maydonoz olursun .reis dediki benim himayemde olacaksın bana soracaksın albayrağa biat edeceksinn barzani ise abd ve israile seçti senmisin dinlemeyen dedi reis israil seni kurtarsın o zaman dedi veee barzaniye dayayıverdi ne çabuk unuttun ırak hükümet tanklarıyla türk tanklarının ortak sınırda gövde gösterisi yaptığını musuldan ve kerkükten attılar barzaniye devlet dairelerinde ve havaalanlarından attılar haberin yokmu yoksa üç maymunamı oynuyorsunuz
Helal olsun!
abdye iş çıktı. abd suriyeden çekilir ıraka yol alır.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler