HABER

Kerç Boğazı'na doğru ilerleyen gemi, Ukrayna ve Rusya arasında gerilime neden oldu

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim devam ederken son olarak Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından önemli bir açıklama yapıldı. FSB'den yapılan yazılı açıklamada, Ukrayna donanmasına ait bir geminin Kerç Boğazı’na doğru ilerlediğini ve rota değiştirme talebine uymadığını öne sürüldü. FSB'den yapılan bir sonraki açıklamada ise söz konusu Ukrayna donanmasına ait geminin rotasını geri çevirdiğini bildirildi.

Kerç Boğazı'na doğru ilerleyen gemi, Ukrayna ve Rusya arasında gerilime neden oldu

FSB'den yapılan yazılı açıklamada, Kerç Boğazı'na ilerlediği öne sürülen Ukrayna donanmasına ait "Donbas" adlı geminin rotasını geri çevirdiği belirtildi.

"KIŞKIRTMAYA YÖNELİK"

Açıklamada, geminin, Rusya'nın taleplerine karşılık vermediği, faaliyetlerinin ise kışkırtmaya yönelik ve deniz seyrüseferi açısından tehlike oluşturduğu iddia edildi.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Ukrayna merkezli Lb.ua sitesine yaptığı açıklamada, "Rus gizli servisinin bir kurtarma gemisini tehdit olarak görmesi şaşırtıcı. Azak Denizi paylaşılan bir denizdir ve orada yasalara uygun şekilde bulunuyoruz." dedi.

Azak Denizi ile Karadeniz'i birleştiren Kerç Boğazı, Rusya'nın Kırım'ı yasa dışı ilhakından bu yana zaman zaman Rusya ile Ukrayna ve Batılı ülkeler arasında gerginliğe sahne oluyor. (AA)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön