HABER

Giresun'da sel

GİRESUN (İHA) - Giresun ve yöresinde etkili olan aşırı yağış sonrası meydana gelen sel suları özellikle Dereli, Yağlıdere ve Bulancak İlçeleri'nde büyük hasara yol açtı.

Aksu Deresi'nin kabarması sonucu Giresun-Dereli karayolu tamamen tahrip olurken, yol ulaşıma kapandı. Yaklaşık 24 saatten bu yana Dereli İlçesiyle ulaşım sağlanamazken, yolun ulaşıma açılması için Karayolları, DSİ ve Köy Hizmetleri ekipleri büyük gayret gösteriyor.

Bu arada sel suları sonucu Aksu, Yağlıdere, Pazarsuyu ve Batlama dereleri taştı. Buralarda bulunan birçok ev ve işyeri sular altında kaldı. Giresun Merkez Ülper Köyü'nde bulunan Adel Kalem Fabrikası'na ait Lata Tesisleri tamamen sel sularına gömülürken, yine Giresun Köy Hizmetleri Müdürlüğü'ne ait Asfalt Şantiyesi ve Konkasör Tesisleri ile Bulancak Köy Hizmetleri Şantiyesi sel sularına teslim oldu. Aksu Deresi'nin taşmasıyla birlikte sel suları altında kalan Dereli İlçe merkezinde vatandaşlar evlerini terketmek zorunda kaldı.

KRİZ MASASI OLUŞTURULDU Afet sonrası Vali Ali Haydar Öner bir Kriz Masası oluşturdu. Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Vali Öner, hasarın boyutunun büyük olduğunu ifade ederek "Can kaybı olmaması en büyük tesellimiz. Temel altyapıda ilk hesaplamalara göre 3 trilyon liralık bir zarar var. Köy Hizmetleri Müdürlüğümüze ait Asfalt Şantiyesi ve Konkasör Tesisleri sular altında kaldı. Adel Kalem Tesisleri ve Bulancak Köy Hizmetleri Şantiyemiz de sel sularına kapıldı. Dereli Orman İşletme Müdürlüğü'ne ait bir kamyon ve özel bir firmaya ait bir iş makinesi sel sularının altında kaldı. Zararın boyutu büyük. Ama bu zararın üstesinden gelmek için çalışıyoruz. Devlet Bakanı Sayın Hasan Gemici ve diğer yetkililerle görüştük. İlk etapta Giresun merkeze 100, Dereli'ye 50, Yağlıdere 50 ve Bulancak'a da 30 milyar lira gönderildi. Yine Kızılay tarafından yörede ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere 100 çadır, 500 battaniye ve 3 seyyar mutfak sevk edildi" dedi.

SU ŞEBEKESİ HARAP OLDU
Ana borularda meydana gelen arıza sebebiyle dün saat 10'dan itibaren Giresun şehir merkezine su verilemiyor. Belediye Başkanı Mehmet Işık, meydana gelen hasara müdahalenin belediyenin boyutunu aştığını kaydederek şunları söyledi: "Şehrimiz bir süre susuz kalacak. Bu süre en az 4 gün. Hasar çok büyük. Bunun rakamsal boyutunu şimdiden tahmin etmek mümkün değil. Ancak, su şebekelerinde meydana gelen tahribatı 500 milyar lira civarında tahmin ediyoruz. Gece-gündüz çalışarak hasara gidermeye çalışacağız. Ama bunun altından nasıl çıkarız bilemiyorum. Su kuyularımızın büyük çoğunluğu tahrip oldu. Şehre su veren ana boruların büyük bir bölümü çöktü. Şu anda sağlıklı bir tespit yapamıyoruz. Giresun'un mutlaka afet kapsamına alınması gerekiyor."
Öte yandan Bayındırlık Bakanı Aldülkadir Akcan'ın incelemelerde bulunmak üzere bugün Giresun'a gelmesi bekleniyor.

PARTNEREvlendiler!Evlendiler!
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön