HABER

Giresun'da su yasağı

GİRESUN (İHA) - Giresun Belediyesi tarafından, şehre kısıtlı imkanlarda su verildiği gerekçesiyle zorunlu ihtiyaçlar dışında su tüketimine yasak getirildi.

Konu hakkında bilgiler veren Giresun Belediye Başkanı Mehmet Işık, vatandaşlara çağrı yaparak, zorunlu ihtiyaçlar dışındaki işlerinde su tüketmemelerini istedi. Geçen hafta içerisinde yaşanan sel felaketinden dolayı şehre su vermekte kullanılan kuyularda ve şebeke borularında hasar oluştuğunu belirten Işık, sağlam olan 2 kuyudan şehre sınırlı imkanlarla dönüşümlü olarak su verdiklerini söyledi. Suyu idareli kullanma çağrılarına karşın bir çok vatandaşın ev temizliği, araba yıkamak ve halı yıkamak gibi gereksiz işlemlerle şehir suyunu kullandıklarını tespit ettiklerini ifade eden Işık, bu savurganlığı önlemek amacıyla gereksiz olarak su tüketimini önlemek amacıyla yasak getirdiklerini kaydetti.

Işık, "Sel felaketi nedeniyle şehre su vermekte kullandığımız 6 kuyumuzdan 2'si tamamen kullanılamaz duruma gelirken, 2'si de büyük hasar aldı. Vatandaşlarımızın uzun süre susuz kalmalarını önlemek amacıyla geriye kalan 2 su kuyusunu devreye sokarak şehre dönüşümlü olarak su vermeye başladık. Bir gün şehrin alt kesimlerine su verirken, bir gün ise şehrin üst kesimlerine su vermekteyiz. Belediye olarak yaptığımız çalışmalar sonucunda vatandaşlarımızın kısıtlı imkanlarda olmasına karşın su tüketimini hovardaca yaptıklarını tespit ettik. Kimisi arabasını yıkıyor, kimisi günlük ev temizliğini yapıyor, kimisi de halı yıkıyor. Bu nedenle de şehre verdiğimiz su miktarı oldukça düşmeye başladı. Giresun Belediyesi olarak gereksiz su tüketiminin önüne geçmek amacıyla da zaruri ihtiyaçların dışında su tüketimine yasak getirdik. Bu yolla şehre biraz daha fazla su verme imkanı bulacağız. Ekiplerimiz Giresun sokaklarında ve caddelerinde dolaşarak yasağa uymayanları tespit edecek. Yasağa uymayanlar hakkında ise yasal işlemler yapılacak" dedi.

Başkan Işık, alınan yasak kararını vatandaşlara duyurmak amacıyla 10 dakikada bir belediye hoparlörlerinden anons yaptıklarını kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön