HABER

"Göçmenler dönmedikçe barış olmaz"

Tahran (AA)- Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, Filistinli göçmenlerin kendi topraklarına dönmedikleri sürece barış olmayacağını ifade ederek, "İşgal edilen topraklarımız geri verilmezse Hamas direnişini daha da sertleştirir" dedi.

Çeşitli görüşmeler için İran'ın başkenti Tahran'da bulunan Meşal, devlet televizyonunda canlı olarak yayımlanan haber programına katıldı ve soruları yanıtladı.
Seçimi kazandıktan sonra yaptıkları ziyaretleri değerlendiren Meşal, bölge ülkelerine planlarını aktardıklarını ve olumlu görüşmeler yaptıklarını söyledi.
Demokratik bir sistem çerçevesinde bütün ülkelerle ilişki kuracaklarını ifade eden Meşal, "Diğer Filistinli grupların desteğiyle mevcut süreci geride bırakacaklarını, Filistin'de siyasi, ekonomik, sosyal, güvenlikle ilgili reformları yapacaklarını" anlattı.

Hamas'ın temel hedeflerinin Filistin halkını korumak ve kendi programını uygulamak olduğunu belirten Meşal, "Filistin halkı direnişe inandığı için bizi seçti, bu direniş sürecek" dedi. "İsrail'in işgal ettiği toprakları Filistin'e geri vermesi gerektiğini, aksi takdirde Hamas'ın direnişini daha da sertleştireceğini" açıklayan Meşal, "İşgalciler topraklarımızdan geri çekilene kadar direnişe devam edeceğiz. Bütün Filistinli göçmenler kendi topraklarına dönmedikçe barış olmayacak" şeklinde
konuştu.

"İşgalcilerle asla müzakere etmeyeceğiz" diyen Meşal, Hem Yaser Arafat'ın hem de Mahmud Abbas'ın İsrail rejimini resmi olarak tanıdıklarını, İsrail ile müzakere ettiklerini anımsattı ve "Onlar bir sonuç alabildiler mi? Acaba İsrail işgal ettiği topraklardan geri çekildi mi?" diye sordu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler