HABER

Goji Berry: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Dünya genelinde wolf berry olarak bilinen goji berry, ülkemizde kurt üzümü olarak biliniyor. Ana vatanı Tibet olan goji berry, 6000 yıllık tarihe sahip. Tibet'ten başlayarak yüzyıllardır dünyaya yayılmış ve Türkiye'nin de içinde bulunduğu pek çok ülkede yetiştiriliyor.

Goji Berry: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Mutluluk kaynağı olarak bilinen kurt üzümünün tadı kiraz ve yaban mersinine benzer ve genellikle kurutularak veya suda bekletilip yumuşatılarak suyu ile birlikte tüketilir.

Goji Berry Kalorisi Ve Besin Değeri

Miktar: 100 gr

Kalori (kcal): 321

Yağ (g): 1.79

Karbonhidrat (g): 69.21

Protein (g): 14.07

Goji Berry'nin Faydaları

Goji Berry şifa deposu olarak biliniyor. Kuşburnunu andıran bir yapıya sahip goji berry, sürekli yeşil kalabilen bölgelerde rahatlıkla yetiştirilebilir. Cildi koruyan etkisi ile birlikte zayıflamadan tutun da kısırlık tedavisine kadar pek çok rahatsızlığa iyi geldiği kanıtlanmış mucizevi bir bitki.

1. Cildi korur

Goji berry yaşlanmaya karşı cildi korur. Mutluluk kaynağıdır ve içerdiği polisakkaritler ve antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin uğratacağı zararı önleyerek erken yaşlanmanın önüne geçer, vücudu bir kalkan gibi korur. Özellikle de yüz bölgesinde oluşan kırışıklıkları önlemede etkisi büyüktür.

2. Kanser önleyicidir

Goji berry, kanser önleyici etkiye sahip bir bitki. İçerisinde kanser oluşumunu engelleyen germanium maddesini bulunduruyor. Ayrıca bugüne kadar tespit edilmiş bu maddeyi içeren nadir bitkilerden biri. İçerdiği polisakkaritler ve güçlü antioksidanlar kanser oluşumuna sebep olabilecek genetik değişimlerin önüne geçiyor.

3. Böbrek ve karaciğer sorunlarında yardımcı

Goji berry böbrek ve karaciğer tedavisinde kullanılır. Böbrek sistemini besler ve karaciğer fonksiyonlarının düzenlenmesini sağlayarak toksinlerin vücuttan atılımını destekler. Tibetliler yüzyıllardır goji berry ile elde ettikleri ilaçlarla böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarını tedavi etmişlerdir.

4. Kolesterolü düşürür

Goji berry kolesterolü düşürmede ve kan basıncını dengelemede kullanılır. İçeriğinde kolesterol seviyesini düşüren beta-sitosterol barındırır. Antioksidanlar sayesinde plak oluşumunu engeller. Ayrıca içerdiği flavonoidler ise atar damarların açık kalmasını sağlayarak elastikiyetinin korunmasını sağlar.

5. Kanın yenilenmesini sağlar

Goji berry kanı temizleme özelliğine sahiptir. İçeriğindeki karatoidler vücudumuzu serbest radikallere karşı koruyarak, kanımızdaki zararlı maddelerin gelişmesini önler ve kanı temizler. Böylece kanımız toksinlerden arınmış olur ve DNA'mız zarar görmez.

6. Gençlik hormonunun salgılanmasında etkilidir

Goji berry hipofiz bezlerinden salgılanan büyüme hormonunun salgılanmasını arttırır. Bu hormonun faydaları oldukça fazla. Vücut yağ oranını azaltır, uykuyu düzene sokar ve uyku kalitenizi arttırır. Hafızayı güçlendirici etkisi vardır. İyileşme süresini hızlandırarak, çabuk iyileşmeyi sağlar.

7. Cinsel isteği arttırır

Cinsel arzu ve gücü arttırır. Goji berry tüketiminin kandaki testosteron seviyesini yükselttiğini ortaya konmuştur. Bu durum her iki cins için de geçerli olup, etkisi cinsel gücü arttırmasıyla ortaya çıkar. Vücudu daha dinç ve diri tutarak genç görünmenin süresini uzatır. Enerji seviyeniz artarak daha verimli bir cinsel deneyim yaşamanızı sağlar.

8. Yüksek tansiyonu dengeler

Son yılların hastalığı olan yüksek tansiyon, kan basıncının yükselmesi sonucu meydana gelir. Bir diğer adıyla hipertansiyon olarak bildiğimiz bu hastalık ani çıkışlar sonrasında kişide inme, felç ve kalp krizi gibi rahatsızlar doğurabilir. Goji berry düzenli tüketildiği takdirde, bu gibi rahatsızlıklara karşı önlem niteliğinde. Yüksek tansiyonu belirgin şekilde önlüyor.

9. Verimli spor yapmayı sağlar

Goji berry egzersiz yaparken dayanıklılığı ve gücü arttırarak daha verimli spor yapmanızı sağlar. Düzenli kullanımda vücut direncini arttırarak daha uzun süre ağır egzersizlere karşı dayanıklılığı arttırır. İçerdiği antioksidanlar sayesinde de egzersiz sırasında terleme ile toksinlerin atılımını sağlar.

10. Halsizliğe iyi gelir

Goji berrynin içerisinde bulunan vitamin ve mineraller vücudumuzda bulunan organların işlevlerini sağlıklı ve düzenli bir şekilde yapmasını sağlar. Hastalık dönemindeki bitkinlik, yorgunluk hissi ve halsizliğe iyi gelir. Hastayken tüketeceğiniz goji berry, enerji seviyenizi yükselteceğinden halsiz kalmanızı önleyerek kendinizi dinç hissetmenizi sağlar.

11. Doğurganlığı arttırır

Menopoz belirtilerini azaltmanın yanı sıra doğurganlığı da arttırıyor. Kadınların menopoz dönemlerindeki belirtilerini oldukça azalttığı biliniyor. Ayrıca kısırlık tedavisinde kullanılan goji berry, vücuda sağladığı pek çok yarar içerisinde doğurganlık özünü çoğaltarak doğurganlığı arttırdığından kadınlar için vazgeçilmez bir meyve.

12. Kilo vermeye yardımcı

Düzenli olarak her sabah 30 gram tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı oluyor. Kan şekerini dengeleyici özelliği, iştahı belli seviyede tutup fazla yemenizi engelleyerek metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını kolaylaştırır. Strese karşı koruyucudur. Düzenli tüketilen goji meyvesi, kilo verme süresini hızlandırır. Kilo vermeyi engelleyen faktörleri ortadan kaldırır.

13. İnsülin direncini düzenler

Goji berry erişkin tip diyabette etkili. İçerdiği polisakkaritler sayesinde kan şekerini ve insülin direncini düzenliyor. Ayrıca içerdiği betain sayesinde diyabet hastalarında sıkça rastlanan karaciğer yağlanmasını ve damar rahatsızlıklarını önleyerek daha sağlıklı olmanıza yardımcı oluyor. Günlük şeker ihtiyacınızı sağlıksız atıştırmalıklardan yana kullanmak yerine belli ölçüde goji meyvesi tüketerek sağlıklı bir tercih yapmak mümkün.

14. Kalbe ve damar sağlığına iyi gelir

Goji berry, kalp ve kan basıncının ayarlamalarını yapan cyperone maddesini içerir. Kalp damarlarının dayanıklılığını arttırıcı etkisi vardır. Kurt üzümü kan enzimlerini arttırarak lipit peroksit oluşumunu önler. Vücutta lipit peroksit birikimi özellikle kan damarlarını olumsuz etkiler.

15. Bağışıklığı kuvvetlendirir

Yapılan araştırmalar bu mucizevi meyvenin bağışıklık sistemine oldukça faydası olduğunu ortaya koyuyor. Kurt üzümü adı verilen meyve bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruyor. Vücudu tıpkı bir kalkan gibi güçlü, daha dayanıklı ve dirençli hale getiriyor.

Goji Berry Nasıl Tüketilir?

Goji berry Çin'de çorbalar, pirinç yemekleri ve çay yapımında kullanılarak tüketilir. Ülkemizde ve dünyada ise en yaygın kullanımı, kuru meyve olarak ve suda bekletilerek suyu ile birlikte tüketilmesidir.

Peki goji berry ne kadar tüketilmeli? Goji berry yetişkinlerde günde 20-30 gram tüketilmeli. Gündüz tüketmekte fayda var. Bu bitkinin meyvesine bir hassasiyetiniz varsa tüketmeyiniz. Aynı zamanda ciddi rahatsızlığınız ve düzenli kullandığınız ilacınız varsa, doktorunuza danışmadan kullanmanız önerilmez.

Goji Berry'nin Zararları

Goji berry meyvesinin, içerdiği yüksek besin değerleri sayesinde pek çok faydası bulunuyor. Ancak önemli olan bu meyvenin yetiştirilme şekli, üretim yeri, cinsi ve tüketecek olan kişinin bu meyveye karşı bir hassasiyetinin ve var olan bir rahatsızlığını tetikleyecek etkisinin olup olmadığının araştırılmasıdır.

 • Polen alerjisi olanlarda hırıltı, burun tıkanıklığı, hapşırma, gözlerde kaşıntı gibi etkiler yaratabilir.
 • Aşırı derecede tüketmek vücudun kan basıncı düzeyini olumsuz etkiler ve bunun sonucunda hiper tansiyona sebep olabilir.
 • Diyabet hastaları ve diyabet ilacı kullananlar için kan şekerini belli bir düzeyde tutmak gerekir. Bu kişiler için doktora danışmadan tüketmek ilaçların etkisini azaltır. Goji berry insülin üretimini oldukça etkiliyor.
 • Kan inceltici ve kan pıhtılaşmasını önleyici ilaç kullanan kişiler tarafından tüketimi zararlıdır. Bu gibi durumlarda da kesinlikle doktora danışmadan kullanmak önerilmez.
 • Goji berry meyvesi hamile kişiler tarafından uzak durulması gereken bir meyvedir. İçerdiği yüksek miktardaki selenyum fetüsün gelişimini olumsuz etkiler.
 • Gündüz tüketmeye özen göstermek gerekir. Aşırı tüketimi uyku kaçırabilir.
 • Fazla tüketmek baş dönmesine neden olabilir.
 • Fazla tüketmekten kaynaklanabilecek bir durum da, enerji seviyenizin olduğundan fazla artmasıdır. Bu da, enerji huzursuzluğuna, dikkat dağınıklığına ve hiperaktifliğe neden olabilir.
 • Aşırı tüketimi görme bozukluklukları arasında bulanıklığa ve halüsilasyon görmeye neden olabilir.
 • Goji berry kimyasallarla kurutulmuşsa, bozulmuşsa ya da doğal değilse ciddi yan etkiler oluşturabilir. Bu nedenle güvenilir yerlerden temin etmeye özen gösterin.
 • Goji berrynin düzenli tüketimi tıpkı zayıflama çayları gibi yağ yakımını tetikler kilo kaybına neden olur. Fazla kilo kayıpları, adet düzeninle değişikliklere neden olabilir. Peki bu durumda goji berry adeti geciktirir mi: hayır direkt olarak buna etki etmez.

Goji Berryi Kimler Kullanamaz?

Goji berry meyvesini hamile kadınlar, diyabet hastaları, kan inceltici ve kan pıhtılaştırıcı ilaç kullananlar, polen alerjisi olanlar, hipertansiyonu olanlar kullanamaz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön