HABER

Gökçek: 2008'de su sorunu kalmayacak

Ankara (AA)- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 2008 yılının "dev yatırımlar" yılı olacağını belirterek, "2008'de su sorunu kalmayacağı gibi kullanılan suyun geri dönüşümü sağlanacak" dedi.

Gökçek, önümüzdeki yıldan itibaren Kızılırmak suyunun Ankara'ya gelmiş olacağını ve böylece dünyada yaşanan su sıkıntısının Başkentte yaşanmayacağını ifade ederek, "Ancak yinede daha sonraki yıllarda sorun yaşanmaması için Gerede sisteminin çalışmalarına hemen başlanacak" dedi.

Suyun yeniden geri dönüşümünün sağlanması için Tatlar Arıtma Tesisi'ne yeni bir tesis kurmayı hedeflediklerini belirten Gökçek, geri dönüşümü sağlanan suyun da Ankara'daki yeşil alan sulamalarında kullanılacağını kaydetti.

Doğal gazın özelleştirilmesiyle 2008'de baambaşka bir Ankara'nın oluşacağını kaydeden Gökçek, yapılacak yatırımların en önemlilerinden birinin metro çalışmaları olacağını söyledi. Gökçek, "Önümüzdeki yıl özelleştirmeyle birlikte metroların ihalelerini de yapacağız. Çalışmaların ardından da metroların bir kısmı 2009'da, bir kısmı da 2010'un başında hizmete girmiş olacak" dedi.

54 yeni köprülü kavşak yapımına hemen başlayacaklarını" kaydeden Gökçek, "Ankara'nın trafik sorunu olan bölgelerine toplam 54 adet yeni köprülü kavşak yapmayı planlıyoruz" dedi. Sözleşmeleri sona eren yeşil ve çift katlı otobüs sahiplerini de mağdur etmeyeceklerini bildiren Gökçek, bu otobüslerin yerine, esnafın
sıkıntısını önlemek için 28-50 kişilik midibüslerin hizmete gireceğini kaydetti.

Köylerin yollarında da asfaltlama çalışmalarına devam edileceğini anlatan Gökçek, şu anda çalışmaların yüzde 90 oranında yapıldığını, önümüzdeki yıl asfalt sezonunun açılmasıyla bu hizmetin tamamlanacağını kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön