HABER

Gökçek'in başını ağrıtacak 3.6 milyon TL'lik kuşku

Sayıştay'ın yaptığı inceleme sonucunda belediyeden burs olarak dağıtılan 3.6 milyon TL kuşkulu bulundu.

Gökçek'ten bir skandal da tekerlekli sandalyede!

BURSLARIN KİME GİTTİĞİ BELİRSİZ

Sayıştay sorgusunda Ankara Anakent Belediyesi'nin farklı tarihlerde aldığı burs ödeme kararları kuşkuya yol açtı. İnceleme kapsamındaki toplam 3 milyon 683 bin 495 TL'lik burs kuşkulu bulundu. Sayıştay'ın sorgusunda, belediyenin yoksul öğrencilere burs dağıtımının dayanağı olan yönetmeliğin de yasaya uygun olmadığı vurgulandı.

Cumhuriyet gazetesinden İlhan Taşçı'nın haberine göre, Melih Gökçek yönetimindeki Ankara Anakent Belediye Başkanlığı'nın yoksul öğrencilere dağıttığı burslardan yararlananların "yoksulluk belgesinin" olmadığı ve bursların ödendiğine ilişkin kayıtların bulunamadığı ortaya çıktı.

Gökçek'ten bir skandal da tekerlekli sandalyede!

Sayıştay sorgusundaki belirlemede, "Yardım yapılan ailelerin aylık gelir düzeylerini ve söz konusu yardımın ilgililere (bursiyere) ulaştırıldığını kanıtlayıcı belgelerin bulunmadığı tespit edilmiştir" denildi. Sayıştay'ın belediyeden açıklamasını istediği 3.6 milyon TL'lik kuşkulu burs "ödemesinde" 13 belediye yöneticisi "sorumlu" gösterildi. Sayıştay denetçileri, Ankara Anakent Belediyesi'nin yoksul öğrencilere verdiğini belirttiği bursları ve burs verilen öğrencileri mercek altına aldı. Yapılan Sayıştay sorgusunda Anakent Belediyesi'nin farklı tarihlerde aldığı burs ödeme kararları kuşkuya yol açtı. İnceleme kapsamındaki toplam 3 milyon 683 bin 495 TL'lik burs kuşkulu bulundu. Ulaşılan belirlemeler, Sayıştay'ın çalışmasında şöyle anlatıldı: "Ankara'da ikamet eden ilköğretim, lise ve üniversitede okuyan yardıma muhtaç, fakir, dar gelirli, öksüz, kimsesiz, yetim, şehit aile çocuğu ve deprem ve doğal afetlere maruz kalmış öğrencilere burs verilmesi ile ilgili ödeme evrakları ve eki belgeleri arasında, yardım yapılan ailelerin aylık gelir düzeylerini ve söz konusu yardımın ilgilelere ulaştırıldığını kanıtlayacı belgelerin bulunmadığı tespit edilmiştir."

AÇIKLAMA İSTENDİ

Sayıştay, yaptığı belirlemenin ardından Ankara Anakent Belediyesi'nden şu belgeleri ve açıklamaları istedi: "Belediye meclisinin uygun gördüğü ailelere ilişkin belediye meclisi kararı ve söz konusu ailelerin fakir olduklarını kanıtlayıcı belgelerin; Deprem, sel, heyelan vb. nedenlerle tabii afetlere maruz kalan ailelerin söz konusu doğal afetlere maruz kaldığını kanıtlayıcı belgelerin; okul ihtiyaçları ve giyimleri aileleri tarafından karşılanamayan dar gelirli ailelerin dar gelirli olduklarını kanıtlayıcı belgelerin; yardımın ilgililere ulaştırıldığını kanıtlayıcı banka mutabakat yazılarının veya elden teslimlerde ilgililerin yardımı aldıklarına dair imzaların gönderilmesi.

Gökçek'ten bir skandal da tekerlekli sandalyede!

Aksi takdirde yardım yönetmeliği hükümlerine aykırı olan 3 milyon 683 bin 495 YTL burs yardımı yapılması gerekçelerinin açıklanması..." Sayıştay kuşkulu bulunan burslarla ilgili olarak aralarında eski Anakent Belediyesi Genel Sekreteri Kadir Ramazan Coşkun'un da bulunduğu 13 belediye görevlisinin sorumluluğu bulunduğuna işaret etti. Belediyenin söz konusu bursların gerçekten bursiyerlere ödendiğini ve bursu alanların yoksul olduğunu kanıtlayamaması durumunda, Sayıştay'ın belirlediği sorumlulara zimmet olarak yazılacak. Belirlenen 3.6 milyon TL'lik kamu zararının da sorumlu kişilerden tahsili yoluna gidilecek. Sayıştay'ın sorgusunda, belediyenin yoksul öğrencilere burs dağıtımının dayanağı olan yönetmeliğin de yasaya uygun olmadığı vurgulandı. Gerekçe olarak, belediyece düzenlenen yardım yönetmeliği konusunda Sayıştay'dan görüş alınmaması gösterildi.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler