HABER

Gökçek'ten 4 dev proje

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 2010 yılında metronun tamamlanacağını söyledi.

Gökçek, Ulus Tarihi Kent Projesi'nin bitirileceğini, AOÇ'e hayvanat bahçesi yapılacağını ve Kızılay'a yeni düzenlemeler geleceğini belirtti.

Gökçek ayrıca, Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 90. yıldönümünde Anıtkabir'e gelmeyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş'i eleştirerek, "Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 90. yıldönümünde törenlere gelmediysen sen git derdini Marko paşaya anlat" dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 2010 yılında yapacağı projelerle ilgili basın toplantısı düzenledi. Gündeme ilişkin konularda önemli açıklamalarda bulunan Gökçek, geçtiğimiz günlerde Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık ile bir araya geldiği görüşmenin Tanık tarafından basına servis yapıldığını belirterek şunları söyledi:

"CHP mantığı Melih Gökçek ile çatışmadan geçer. Mümkün değil böyle bir şey. Senin hatırın için deneyeceğim. Bülent Bey bizim konuştuklarımızı size deşifre etti. İkili yapılan görüşmenin raconu ve şıklığı vardı. Racona uymadı, şık olmadı. Aramızda kalmalıydı. (Ortaklaşa davaların çekilmesi konusu) Siz de bizde davamızdan vazgeçelim. değerlendireceğiz dediler. 20 gün oldu hala değerlendirmeye devam ediyorlar. Yani onlar sadece medya önünde sanki anlaşma istiyormuş gibi şov yapıyorlar. Halbuki çekiyim mahkemelerimi çek mahkemelerini. Bu kadar basit."

"SAYIN ATEŞ GİT DERDİNİ MARKO PAŞAYA ANLAT"

Gökçek, geçtiğimiz günlerde Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 90. yılında programlara katılmayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ateş'i de eleştirerek, "CHP'de en iyi pirim yapan olay Melih Gökçek ile kavga etmektir. Yılmaz Ateş, bunun için ikide bir önerge veriyor. Deniz Bey hemen hemen benim hakkımda hiç açıklama yapmadı. Çok az yaptı. Biz Deniz Bey ile karşılıklı bir araya geldiğimiz zaman dostluğumuz devam eder. Ben Deniz Bey'i severim. Bir araya geldiğimiz zaman gayet iyi sohbet ederiz. Gökçek'in evet dediği bir şeye karşı çıkmak olmazsa olmaz ön şart CHP için. CHP'li vekiller neden gelmiyor resepsiyona. Atatürk'ün Ankara'ya gelişiyle ilgili resepsiyona. Benim babamın malı mı neden gelmiyorlar. Ankara'nın resepsiyonu. Demek ki ideolojik olarak saplantısı var. En Atatürkçü geçinen Yılmaz Ateş'i, ne Anıtkabir'de ne resepsiyonda gördüm. Herkese Atatürkçülüğü öğretirken, o gün orada yoksan git o zaman bundan sonra derdini Marko Paşa'ya anlat" diye konuştu.

"KADIN TEMİZLİKÇİLERE GÖREV VERSEYDİM YERİ GÖĞÜ İNLETİRLERDİ"

Çankaya Belediyesi'nin geçtiğimiz günlerde Kızılay bölgesinde temizlik işlerini kadınlara devretmesiyle ilgili olarak da Gökçek, kendisinin bayan temizlik işçilerini çalıştırması halinde kamuoyunun tepki göstereceğini savunarak, "Sayın Tanık bu çalışma ile muhteşem bir başlangıç yaptı. Kadın temizlikçilere görev verseydim 'kadına bakış açısı bu' diye yeri göğü inletirlerdi. Bu çalışma bir reform" diye konuştu.

Kızılay meydanıyla ilgili 2 dev projelerinin olduğunu kaydeden Gökçek, 2010 yılında Kızılay'a yeni düzenlemeler geleceğini bildirdi. Gökçek, Büyükşehir Belediyesi'nin Hacı Bayram projesi ile ilgili çalışmaların devam ettiğini ancak davalardan dolayı durduğunu söyledi. Hacı Bayram çalışmasıyla ilgili sayısız dava açıldığını belirten Gökçek, şunları kaydetti:

"Büyükşehir Belediyesi olarak bu proje ile ilgili hangi plan yaparsak yapalım karşı taraf dava açarsa kazanma şansımız yok. İnşallah 2010 yılında TBMM'nin yardımları ile AOÇ gibi bir kanun çıkaracağız. Ankara Ulus Tarihi Kent Merkezinin çözümü bir kanun ile yapılması lazım ancak o planı bozamazlar."

Krizin Ankara'yı etkilediği yönündeki soruya Gökçek, "Ankara krizden en az etkilenen kent oldu. Bunun nedeni ise Ankara memur kenti. İstanbul'a nazaran Başkent daha az etkilenen kent oldu diyebilirim" dedi.

Melih Gökçek, Başbakan Erdoğan ile bir süre önce görüştüğünü hatırlatarak, metrolara kaynak verilmesi konusundan destek istediğini söyledi. Hükümetin metrolara kaynak vermesinin son aşamada olduğunu belirten Gökçek, 1.5 yılı içinde önce Sincan daha sonra Keçiören metrosunun tamamlanacağını söyledi. 2010 yılının ilk yarısında metroların hayata geçmesini ümit ettiklerini söyleyen Gökçek, Ankaralılara hayırlı olacağını sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön