Gökdelene asansörü unuttular

İspanya'da inşaat mühendisleri fıkralara taş çıkartan bir hataya imza attı.

Gökdelene asansörü unuttular

İspanya'da inşaat mühendisleri fıkralara taş çıkartan bir hataya imza attı. Alman 'Focus' dergisinin İspanyol El Pais dergisinden aktardığı habere göre, İspanya'nın turistik Benidorm kentindeki 'İntempo' binası başlangıçta 20 kat olarak planlandı.

Bir prestij projesi olması öngörülen bina daha sonra 27 kat ilaveyle 47 kata çıkarıldı. Böylece binanın açılışı 2009'dan 2011'e sarktı. Bu arada İspanya'yı gayrımenkul krizi sallamaya başladı. Müteahhit iflas edince inşaat Sareb Bankası'na geçti.'İntempo' binası inşaatı peş peşe olumsuz haberlerle anıldı. 2011 Temmuz'undaki iş kazasında birçoğu ağır 13 işçi birden yaralandı. Çalışanlar iş bıraktı.2012 yılının ocak ayında ise inşaattaki asıl skandal ortaya çıktı; binada 20'nci kattan sonra asansör olmadığı belirlendi.

İnşaatın yüzde 94'lük kısmının tamamlandığı, toplam 269 dairenin yüzde 35'inin satıldığı belirtildi. Ancak yolsuzluk iddiaları ve şikayetler, yapının öngörüldüğü gibi bu yıl sonunda tamamlanmasını geciktiriyor.

© Deutsche Welle TürkçeDW/NH/HS

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
İspanyol aklı işte. Yıllardır derim bu adamlarda akıl kıt diye...
Ekonomik krizden paraları yoktu herhalde asansör yapmaya. Daha nostaljik olmuş:)
Asansöre ne gerek var, maraton kosuculari bir kosusta 15.000 km ve fazlasini kosuyor, ispanyollar icin iyi bir spor oiur, hele 47. kata ellerinde alis veris torbalari eve cikincada zaten yorgunluktan yemek yapacak durumlari kalmaz, zayiflamanin öbür yönü böyle olmali.
Diğer Haberler