HABER

Göktaşına inecek astronot aranıyor

Göktaşına inecek astronot aranıyor

Ankara (AA)- Amerikalı aktör Bruce Willis'in Hollywood yapımı Armageddon filminde Dünya'yı bir felaketten kurtarması belki de gerçek olacak.

Amerikan Uzay Dairesi (NASA), saatte 48 bin km hızla yol alan ve 2036'da Dünya için olası tehdit olarak tanımlanan "Apophis" adlı göktaşına astronot indirmeyi planlıyor. Halen ilk aşamasında olan plan için tek bir astronotu uzaya taşıyacak bir uzay aracına gereksinim olduğu belirtiliyor. Space.com web sitesindeki habere göre, plan konusunda son derece ciddi olan NASA yetkililerinden, Houston'daki Johnson Uzay Merkezi'nden Chris McKay, insanlığın asteroid sorununun çözüldüğünü görmek istediğini belirterek, "Oraya astronot göndermek ve asteroidin yönünü değiştirebilmek, bilimsel açıdan olduğu kadar insanlığın neler yapabileceğini göstermek açısından da çok değerli olur" dedi.

Sadece 1 km çapındaki 1 milyar ton ağırlığında bir asteroid, Dünya'ya 45 derece açıyla çarpması durumunda 50 bin megatona eşdeğer bir nükleer patlama etkisi yaratabiliyor. Bilim adamları, Dünya için tehdit yaratan göktaşlarını nükleer başlıklı bir silahla vurarak aynı rotada binlerce küçük cisim oluşmasına yol açacağından,
göktaşının hafifçe yönünün değiştirilmeye çalışılmasının en iyi yaklaşım olduğunu düşünüyorlar.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön