Goldaş'a "15 ton altın çaldın" suçlaması

Societe Generale, Goldaş'a verdiği 500 milyon dolarlık 15 ton altının parasını alamadığı iddiasıyla savcılığa başvurdu.

Goldaş'tan "15 ton altın" davası ile ilgili açıklama

Jerome Kerviel isimli bir çalışanının yaptığı hatalı işlemler nedeniyle 4.9 milyar euro zarar eden Fransız banka Societe Generale, Türkiye'de de Goldaş'la mahkemelik oldu. Banka Goldaş'a verdiği 500 milyon dolarlık 15 ton altının parasını alamadığını iddia ederek dava açtı ve altınlarını geri istedi.

FransIz Societe Generale, Goldaş'a verdiği 500 milyon dolarlık 15 ton altının parasını alamadığı iddiasıyla savcılığa başvurdu.

Goldaş'tan "15 ton altın" davası ile ilgili açıklama

Bakırköy Adliyesi'ne dün Goldaş aleyhinde "nitelikli dolandırıcılık" suçlamasıyla başvuran Societe Generale, altınlarını geri istedi. Societe Generale Bank'ın suçlamaları üzerine Goldaş'ın yöneticileri Sedat Yalınkaya, Hasan Yalınkaya, Mustafa Aykut Akbar, Kemal Ulutepe ve Çetin Binatlı Bakırköy Adliyesi'ne gelerek ifade verdi.

Avukatları ile birlikte adliye binasına gelen Goldaş'ın yöneticileri 1 saat boyunca Savcı Raif Bıkmaz'a haklarındaki suçlamalarla ilgili bilgi verdi.

Goldaş'tan "15 ton altın" davası ile ilgili açıklama

Borsada değeri düştü Mahkemelik olan iki kurum arasındaki ihtilaf, Societe Generale'in, Konsinye Satış Sözleşmesi yaparak Goldaş'a 500 milyon dolarlık 15 ton altını vermesinden sonra başladı. Sözleşmeye göre Goldaş, verilen altınları "Altın Borsası"nda saklanmak kaydıyla satacak, ardından da kâr payını alıp bankaya parasını ödeyecekti. Ancak sözleşme gereği verilen süreç içerisinde Goldaş, herhangi bir ödeme yapmayınca Societe Generale, parasını istedi. Goldaş para vermeyince Societe Generale 15 ton altının izini sürüp, altınlara ulaşamayınca avukatları aracılığı ile hukuki süreç başlattı.

Suç duyurusunun duyulmasının hemen ardından Goldaş'ın İMKB'de işlem gören hisseleri yüzde 7.8 değer kaybederek 2.84 YTL'ye geriledi.

‘BUNLAR KARALAMAYA YÖNELİK HAREKETLER'

Fransız bankasının şikâyeti üzerine Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Raif Bıkmaz'a ifade veren Goldaş'ın ortaklarından Sedat Yalınkaya, adliye çıkışında basın mensuplarının sorusu üzerine, "Böyle bir şey olamaz, iddialar asılsız. Bunlar karalamaya yönelik girişimler. Kim 15 ton altın dolandırabilir? Bu suçlama bir iftiradır. Fransız bankasına dava açacağız" dedi. Bir gazetecinin, "Size neden iftira atmış olabilirler? Aranızda ticari bir anlaşmazlık mı oldu?" sorusu üzerine Yalınkaya, "Tabii ki anlaşmazlıklar olmuştur. Ama bu iftiranın sebebini anlamış değiliz. Biz de şaşkınız" dedi.

Goldaş'tan "15 ton altın" davası ile ilgili açıklama