Göletler kurutuluyor, ağaçlar kesiliyor!

3. Boğaz Köprüsü ve devamındaki Kuzey Marmara Otoyolu için çalışmalar sürüyor.

İstanbul'un Kuzeyi'nden toz bulutları yükseliyor. Avrupa Yakasında özellikle Odayeri-Ağaçlı-Uskumruköy hattında iş makinaları durmadan çalışıyor.

ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ HARMANI

Ormanlık alanda açılan yollar belirgin hale gelirken, kesilen ağaçlardan elde edilen odunlardan oluşan harmanlar yüzlerce metre uzunluğa ulaştı.Tonlarca ağırlıktaki odunlar iş makinaları yardımıyla kamyonlara yüklendi. Günlerdir aynı işlemin yapıldığı bölgede TIR'lara yüklenen odunların bazı mobilya fabrikalarına satıldığı iddia edildi.

GÖLETLER KURUTULUYOR

Bir yandan da eski maden ocaklarının bulunduğu bölgede yol güzergahı üzerinde kalan ve yağmur sularının doldurmasıyla oluşan göletler kurutuluyor. Kurutma yöntemi, yol çalışmasında ortaya çıkan harfiyatın gölete dökülmesi ve yapay kanallarla suyun tahliye edilmesiyle yapılıyor.

AFİŞ ASARAK PROTESTO EDİYOR

30 yıldır Odayeri Köyü'nde yaşayan ve hayvancılıkla uğraşan 76 yaşındaki İsmail Kurtuluş güzergaha karşı çıkanlardan biri. Yol kenarına astığı protesto afişiyle sesini duyurmaya çalışan Kurtuluş,"Benim yerim 22 dönümdür. 12 dönümünü alıyorlar. 9 bin 344 metre bir yer bırakıyorlar bana. Ağıllarımı yıkıyorlar. Bütün tesisimi yıkıyorlar. Benim hayatımla oynuyorlar" dedi.

RİZELİ İNADI

Elinden geleni yapacağını, yol inşaatını durdurmak için mahkemeye başvuracağını söyleyen 76 yaşındaki Rizeli İsmail Kurtuluş, " Elimden ne geliyorsa, nereye kadar dövüşebiliyorsam, dövüşeceğim. Ona dedim anlamadılar. Buna dedim anlamadılar. Bir duyuru yapayım dedim. 'Allah'tan korkuyorsanız, Peygamberden utanıyorsanız siz bana yardımcı olun'diye konuştu. Ağaçların kesilmesini katliam olarak nitelen Kurtuluş sözlerini " Bu kadar ağaç kesilir mi bir yol için? Marmara denizinin altından geçtin öte tarafa. Bunun altında geç ne olur. Bu kadar yıkmak olmaz." şeklinde tamamladı.

AĞAÇ DİKİLECEK

Yetkililer, bölge üzerinde 480 hektarlık bir alanın yol çalışmasına gittiğini açıkladı. Kesilen ağaçlar arasında nitelikli olanlarının oranının 4'te 1 olduğu çoğunluğun makilikten oluştuğu öne sürüldü. 200 bin ağacın yerinin değiştirilmesinin ve 470 hektara karşı 400 hektarlık alana ağaç dikilmesinin yüklenici firmanın yükümlülükleri arasında olduğu açıklandı. Gösterilen 6 farklı noktaya ağaç dikimi yapılacağı da duyuruldu. (DHA)

güncel haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 175 yorum
76 yaşındaki amca hayatım gitti diye hayıflanıyomuş..amca daha yaşasan ne yaşayacan bırakta sonraki nesillere bi köprü hediyen olsun..
şerefsiz medya gezi parkındaki gibi darbecilere yol gösteriyor hadi bunu bahane edin ortalığı yakıp yıkın kanı bozuklar.
TAM Bİ SIĞIRSIN DOĞA KATLEDİLİYOR SENDE SAÇMA SAÇMA YORUM YAPMIŞSIN KÖPRÜNÜN YANINDA ARAZİNMİ VAR KOYUNNN MEMEMEMEEM SENİNDE SÜTÜN BOZUK
haklısın arkadaşım gezi parkını bahane eden soysuzlar mısır daki katliamı ağzına alamayanlar çevre katliamını dillendiriyorsa bunun adı fitneden başka bir şey değil
alın size tayyip alın size odun beter olun utanın utanın tayyipe oy verenler bu vatanın hainleridir pkk ile eşdeğerdir
sizin neyinize lazim yol köprü, zaten durmaktan ileri neyiniz var!!
ulan yavşak senin gibi nankörlerin amacı üzüm değil bağcıya nasıl sallasak senin gibi adiler 1 köprüyede çok karşı çıkmışlar zihniyetinize sıçam sizin
SEN BETER OL. ASIL HAİN SENİN GİBİLER.BU ÜLKEYE HİZMET EDENLERİ SONUNA KADAR DESTEKLEYECEĞİZ.
sizin izin bittimiki internete takılıyosunuz siz gidin izin yapın ne işşiniz var siyasette
pkk bügün chp yapılanmasını ele gecirmiş örnek vermek gerekirse belediyelerin güvenlik personelleri incelensin
hooooştttt it.....sensin hain köpek.....
sizden iyi vatan hainimi var tayyipe oy veriyoruz sizin gibi cakalara inat oy vermeye devam edeceğiz isterse sizin gibi köpekleri gebertsede oy vermeye devam edeceğiz siz ve sizin gibi leş kargaları oldukca bizlerde var olacağız sizingibi leş kargaları silip süpürmek icin tayyipe kurban ol pis köpek
odunlar anana mı girdi
kim ister ağaç kesilmesini ama istanbul da trafiğe çıkınca hükümede küfür etmesini bilenler şimdi ağaç sevdalısı olur yol yapmasan yapmadı die küfür eder yapsan ağaç kesiyor belmem ne die küfür ediyor anlamak zor bu nankör insanları..
lan mal ! istanbul şehir olarak karadenizde mi ? Kime bu köprü ,hangi trafiği azaltacak . Şehri güneyde kurulu köprü kuzeyde . Görmüyormusun hala rant pazarlığını ?
BUNLARIN AĞAÇ UMURUNDA DEĞİL KARDEŞ, TEK AMAÇLARI DİNSİZ İMANSIZ BİR YAŞAM, HATAYDA 1000 HEKTAR ORMAN YANDI, NERDEYDİLER BU DİNSİZ VE İMANSIZLAR 1000 HEKTAR NE DEMEK BİR HESAPLASINLAR, HATAYIN ORMANININ YARIDAN FAZLASI.
yorumu yapan ve beğenen dimagsızlar diyecem artık refleks olarak ama siz yine buna inanmayacaksınız, istanbulun trafik sorunu yol, kopru kavsak yapmakla cozuldu ya da cozulcak sanıyor ve inanıyorsanız dimağınızı ... arkadaşla aartık biraz gorun la su problemler tamamen nufun hızlı artması ve hızlı goc almasından ortaya çıkıyor. simdi bu problemleri azaltmak için artık arazisi evi barkı olan başka yerlere sürülecek mağdur olsun olmasın, oy versin vermesin ucu sadece garibana olacak ama bunun cok gec farkına varılacak...
arkadasım ıyı guzel yazmıssında bu istanbulun nufusu 20 mılyon kıme yeticek bu yollar 7-8 milyon insana anca yeter
çalışsa bir türlü çalışmasa bir türlü arkadaşım bu yol ve köprü nasıl yapılacak elbette çalışılacak ...
BU ÜLKEDE YOL YAPMAYACAKSIN . KÖPRÜ YAPMAYACAKSIN . ALTIN ÇIKARTMAYACAKSIN . ELEKTRİK SANTRALLARI YAPMAYACAKSIN . NÜKLEER SANTRAL YAPMAYACAKSIN . HAVA ALANI YAPMAYACAKSIN .. PEKİYİ SİZLERİN GÖNLÜ OLSUN DİYE NE YAPACAĞIZ ..ASIRLARDIR YABANCI ÜLKELERİN ALTINAMI YATACAĞIZ . HANİ SİZLER BAĞIMSIZ TÜRKİYE ÇİĞİRTKANLIĞI YAPIYORDUNUZ .. NOLDU HA NOLDU.. EMPERYALIST ÜLKELERİN OYUNUNA GELİP FİGÜRANLİĞAMİ SOYUNDUNUZ..
Lütfen onlar emperyalist değil onlar doğa severler..! lükse otellere giderler, lük otomobillere binerler, enerjiyi, uçağı zartı zurtu onlar kullanırlar ama yine de taktir etmezler. Emperyalist değiller NANKÖRLER nankör..!
eşşeğe altın semerde vursan eşşek yine eşşektir
ne agaçmış be 100 yıl sonra ağaç vakası diye tarihe gececeğiz..
100 yıl sonra torunların ağaç resimleri ve fosilleriyle büyür artık.
Hz. Allah'ın da elbet bir cevabı olacak bu AKP sürüsüne.. ve dilerim yakındır. O güzelim tabiatı katlederken yurdu yuvası bozulan kurdun, kuşun ahı yeter.. ciğerlerden kan tükürmeye. Sahipsiz sanıyosunuz bu dünyayı.. anlaşılan.
ya sen neyin kafasını yaşıyorsun o yollar olmasa bu trafikten nasıl kurtulacan uçarakmı geçiceksin cahil
Trafikte yol bulamayınca neden yol yapmıyorlar dersiniz, yol yapınca da ağaç kesiliyor dersiniz. Her gün sayısı artan bunca araç hangi yoldan gitsin istersiniz?
Ülkeyi bi gez çölü gör birde balkanlara git insanlığı ve Allah ın doğasına saygıyı gör. sonra yürüdüğün yoldan utanırsın
her ne yapılıyorsa iyi yapılıyor. ak parti yanlış iş yapmaz. en azından cehepe gibi yanlış yalan dolan iş yapmaz. biz cehepeliler gibi saf değiliz bu yüzden ak partiliyiz anladınızmı yeğenler. saf cehepeliler.
Yollar ve köprülerin yetersizliği ortada iken yol ve köprü yapımına muhalif olmanın haklılığını tartışmaya açmak akıl kârı değil. Bir aymazlığın dik âlâsıdır. Rizeli inadı diyerek sevimli ve makul göstermeye çalışmak da aymazlıktır.
bu durumdan şikayetci olup da istanbulda olan özellikte 1950 den sonra göç etmiş olanlar köyüne dönsün böylece bu tip yollara ihtiyaç olmaz.
2023 TE AĞAÇ KALACAKMI
Yok bunlar doğru arkadaşlar ormanlar kesilmeli . betonlar yapılmalı pardon yanlış yer kesildi yakıldı yıkıldı.yeni yerler kesilmeli olmadımı yeniden yıkıp yeniden yapmalı ya bu şehirde kimler yaşıyo bu şehirde yaşayan kimlere sorulmuş anketlermi yapılmış bu projeler kaç yılda hazırlanmış getirisi nedir . götürüsünü biliyoruz şuan AKTİF bir gider tablosu var .gereksiz bir köprü ve gereksiz bir bölge kim ve kimler burda oturacak İSTANBULLU MU OTURACAK madem buraya yeni istanbul kuruluyor neden haliçteki tershane yok ediliyor. tezgah sağlam satıcılar sağlam saygılar sevgiler
Gereksiz bir kopru lafından sonra seni kaale alamam malesef. Ya istanbula hic gelmedin ya da hayatın boyunca kopruleri hic kullanmadın
senin yerin istanbul değil kardeş şöyle dağlarda ormanların için de yaşa sen..şehir seni bozar hatta bozulmuşsun bozulacağın kadar.bir de kalkmış bilgiçlik taslıyorsun.acaba dünya ya faydalı ne yaptın merak ederim..
ağaç kesiliyo diye bi tarafını yırttanlar önce o yapılan köprüyü siz kullanırsınız
doğru..ne yapsan bunlar "istemezük" takımından.
bence agac kesilmesıne karsı olanlar 3 cu kopru yapilınca kullanmasın....
Bu zekanla AKP ye baş danışman olursun.
helal sana be çok güzel bir fikir.köprü kullanıma açılınca girişlere birer tabela asın köprünün yapımına karşı olanla kullanamaz diye.geçen olursa yasa çıkarıp yargılarsınız.ha nasıl tesbit edriz dersen çok sivri zekalısınızya çözümünüde siz bulun.
dağların altından tünel yapılarak yollar birbirine bağlanabilir üzerindede yeşil örtüsü hiç bozulmaz birazcık örnek olursa bolu tüneli gibi doğada yerinde kalır
doga kendinden alınanı alır,ve kestirenlerin torunları ne yapar bilmiyorum milyar dolarları olsa bile.
mynet kesilen ağaçların 3 katı ağaç dikildiğini yazmanı istiyorum
onu yazmaz gewaşeler..işleri güçleri ortalığı karıştırmak
onu yazmaz gevaşeler
3 katı fidan denir ona ..onlar agaç oldugunda sen göremeyebilirsin bende..ayrıca 10 fidandan 2 si tutar agaç olur.. ..
Alandaki ağaçların 4te 1 inin nitelikli ağaç olduğu tamamen yalan. Orman fakültesindeki arkadaşlarım durumun tam tersi olduğunu söylüyor. Bu 3. köprü illaki lazımsa projenin doğaya daha az zarar vererek de yapılması gayet mümkündü sadece biraz daha fazla para harcanırdı o kadar. Giden sadece para olurdu, o bölgedeki yüzbinlerce ağaç ve milyonlarca canlının yaşam alanı ve en önemlisi İstanbul'un akciğerleri tahrip olmazdı. Bir kızıl derili ata sözü şöyle diyor: "Son ağaç kesildiğinde, Son nehir kuruduğunda, Son balık avlandığında, İşte o zaman beyaz adam paranın yenmediğini anlayacak".
nasıl olacaktı?
Dikkat edelim arkadaslar ne zaman tayyip erdogan israillin ABD nin oyunlari desifre etse bazi internet sitelerde tvlerde gazetelerde baslarlar yok agaclar kesiliyor yok golletler kurutuluyor falan falan fillan uyanik olalim bu oyunlara gelmeyelim
İkinci gezi olayını çıkarma çabası inşallah millet aynı oyuna gelmez yine
cumartesi pazar oldumu ormana koşarsınız yiyip içer etrafıda kirletirsiniz agaçlar kesilmiş sizin umurunuzdamı siz anca tayyibin kıçını yalayın hiç bir düşünçesi olmayan beyni yıkanmış zavallılar
3.KÖPRÜ DEV YATIRIM OLDUMU BÖYLE TOZ BULUTLARI KALKACAK TABİ, 1. VE 2. KÖPRÜ YAPILIRKEN, ÇEVREEİ AŞIRI DERECEDE ZARAR VERİLMİŞTİ İYİ HATIRLIYORUM, ŞİMDİ MİNUMUM ZARAR, MÜKEMMEL SONUÇ.
yaşın kaç?
o köprülerin üzerinden geçerkende bu yazdıklarınızı hatırlıyormusunuz. yoksam sadece geçip gidiyormusunuz :) okudugunuz sıranın kitabın kalemin kaştan yapıldıgınımı sanıyorsunuz. Akıl yoksunları ağaç ihtiyac nezninde kesilir dikilir. bide kalkıp din adına ağaç üstünden fetfa veriyorsunuz. başka konularda da o fetfaları veriyormusunuz acaba ?
Ne diyelim , yenilerinin dikilmesi dileğiyle. 3. köprü yapılmalı diyorum kimse kusura bakmasın ihtiyacımız var. Bunda muhalif olmam , olamam.
çok provakatörsün mynet, kuru odunları koyup milleti galeyana getiriyorsunuz, suçtur bu yaptığınız. Bu haberin derhal kaldırılması ve kamuoyundan özür dilenmesi gerekiyor
Valla bizim Sarıyerde hiç şansı kalmadı AKP nin.Hep rant hep rant.Millete gına geldi.Florasını değiştirdiler istanbulun.Başlarına yıkılsın rant köprüsü.
o köprünün direkleri bi yerine irsin
O rant köprüsü dediğin, Koskoca bir Mondros Anlaşmasını Feshediyor biliyor musun Cahil arkadaşım! Sen rant sayarsın ama onların derdi Boğazımızın elini kolunu bağlayan Mondros ateşkes antlaşmasını iptal etmek. Araştır o antlaşmayı ve bu köprünün nedenini araştır. Kız başına kulaktan dolma laflarla gelipte boşa hakaret etme!
koto 46 o köprünün fabrikasıda sana girsin yetmez ise kesilen ağaçlar familyana girsin!
Allah belanızı versin insallah tabiatta sizi yok eder
Allah'ı bilirsen, Tabiatı da O'nun yarattığını bilirdin sanırım! Allah kainatı insanlık için hismetçi kılmıştır arkadaşım Şahsınıza...
ya arkadaş bu kadar mı beyniniz kurudu sizin bu kadar mı insanlıktan çıktınız düşünme yeteneğinizi kaybettiniz gerçekten düşünmek çok zor bir şey değil eminim sizler de biraz zorlasanız yapabilirsiniz..bu olayda da kalkıp chpde şöyledi akp doğru yapar falan gibi anlamsız yorumlar yapıyorsunuz ya anlayamıyorum.akp iktidarıyla beraber istanbul un her tarafı inşaatlarla doldu ve son hedef olarak yeşil alanlar seçildi hatta cumhuriyet tarihinin en büyük kitlesel direnişi bu nedenle başladı köprü projesi de bunun bir parçasıdır.rantı anlamak için ismail kurtuluş un yakarışına dikkat edin
o kesilen agaçlar önce tayyibin sonra tüm akp lilerin bir yerine -------
HER YIL TRAFİKTE, SIKIŞIKLIKTA KAZA GEÇİRİP CAN VEREN ON BİNLERCE İNSANIN KATİLİ SİZ OLACAKSINIZ. BİR İNSAN HAYATI İÇİN 1000 AĞAÇ FEDA EDİLEBİLİR, BENİM İÇİN MAHSURU YOK, YAPILSIN KÖPRÜ HATTA 10 TANE KÖPRÜ YAPILSIN, TRAFİKTE İNSANLAR ÖLMESİN!!!!!!!!!!
ÖNCE TAYYİP SONRA DA TÜM AKP LİLER DE SENİN BİRYERİNE....
Yakışıyor mu şimdi bu? Şimdi kötü söz sahibine... Dersem, Sana ve bir yerine yazık olmaz mı? Neden bu Akpden nefret edenler hep böyle edepsiz ve ahlaksız oluyor? Merak duyuyorum doğrusu!
pis paçulcu mustafa8258 ancak ürrr sen hooşşt
bu yapılan haberi kınıyorum. ilerlemek adına yapılan tüm protestolarıda kınıyorum. İstanbula hizmet edenlerin önünü kesmek isteyenleride kınıyorum.
mynet şerefsizlik yapma aağaç kesilecek diye köprü yapmıyalımmı yol yapmıyalımmı okul yapmıyalımmı hava alanı yapılmasınmı şerefsizliğinde bir ölçüsü olur sizde ölçü yok bir insan bir kuruluş azıcıkta olsa onurlu olur
yok bu haberi mahsus yapmışlar başlıga bakarmısın sizi kınıyorum mynet yakışmıyor başka habermi yok geçenlerde aynı haberi yine koyumustunuz ben okudum
Amaçları Fitne sokmak! Amaçları Ağaçları katlediliyormuş gibi göstermek! Neden Ölen insanlara bu kadar tepki göstermiyorlar?
köprü yapacağınıza göcü durdurun
oldu canım . varmı bir öneriniz...yada şimdiye kadar niye durdurulamamış acaba yıllardır.
göç olmasa ulaşım sorunu bitecek mi? Belki şunu deseydin aklıma yatardı. Benzin fiyatlarını arttırın, toplu taşıma ücretlerini düşürün, trafik rahatlasın!
sen nereden geldin sizden buraya ilk gelenler İstanbul'u terketsin ben gelmeyeceğim diyor vatandaş, inanın bende gideceğim. siz gidin
İdrak edemiyorsanız inkar etmeyin. ulan mynet sizin haber anlayışınız buysa iptal edin lan benim üyeliğimi.
sen neyin tribindesin ........
Doğan haber Ajansının gezi parkı olaylarındaki tavrı belli şimdide 3.köprü için insanları galyana getirmeye çalışıyor.
vay şerefsizler vay , birde müslümanlıktan bahseder bu şerefsizler. müslümanlara kurban olsunlar.
Emin ol bunu yazan adam, Din nedir Kur'an nedir, Ne yazar, Ne der, Allah ne emreder bilmez! Haksız mıyım :) Hepiniz aynısınz, İşte bu yüzden başınızdaki güzellikleri görmüyorsunuz! Mahsuru yok siz kör oluyorsunuz diye biz hizmetimizden vaz mı geçeceğiz:) Kendi kendinizi yiyin, hatta birbirinizide yiyebilirsiniz, Umarım gereksiz lakırtılar böylelikle azalır:)
allah güzel türkiyemizin alehhine calışanların binbir belasını versin
İstanbul iyicene yaşanmaz bir Şehir oluyor,İstanbula göçü durdurmak lazım,Şimdi kanal İstanbul projesi var havaalanı projesi var,bir tek yeşil alan olarak oraları kalmıştı,artık istanbula yağmur bile yağmaz oldu,tabiat ve ekolojik denge iyicene bozuluyor,hala betonlaşma son hızla devam ediyor,artık rant anlayışını bir kenara koyalım,şehir elden gidiyor.Ben eminim ki 10 sene sonra herkes bu şehirden kaçacak.İçecek su bile kalmıyacak.
4 işareti yapın belki affeder allah sizi..! Esadla ilgili en ufak açıklama yok,muhalifler unutuldu,pdy at koşturuyor sınırımızda,sınır delik deşik,ormanlar katlediliyor,bizim derdimiz 9 yaşındaki kız çocuğu evlenebilir ibaresini anayasaya koymaya çalışan allahın bedevisi Mursi...! Allah bize akıl fikir versin..Allah Türkü korusun...!
Fatih Sultan Mehmed Han ne demiş yaş kesenin başını keserim .Herkes Fatihin torunu olamaz olduğunu iddaa eder sahte Osmanlı torunları Sahte Türkler 4500 Yıllık Türk tarihinin yüz karaları
Diğer Haberler