Google yalan habere savaş açtı: Küresel çapta kullanıma açıldı

Google, yalan haber ve sahte bilgiler, küresel olarak uzman şirketler tarafından haber doğrulaması yapılmasını sağlayan, 'haber doğrulama' anlamına gelen 'fact check' hizmetini, küresel çapta kullanıma açtığını duyurdu. Haber doğrulama hizmeti yoluyla yalan ve asılsız haberler denetlenecek. Google'ın denetimci listesine BBC, CNN, The Guardian, The New York Times ve daha 111 şirket şimdiden katıldı.

Google yalan habere savaş açtı: Küresel çapta kullanıma açıldı

‘Fact check' hizmeti, tarayıcılarda aranan ve gazeteciler yahut uzman kuruluşlar tarafından denetlenen haberlerin yanında ‘Fact Check' yazısı ve bu nota ilişkin yorumların yayınlanmasını kapsıyor.

Öte yandan Google, konuya ilişkin açıklamasında doğrulama sisteminin her arama için ulaşılabilir olmadığını ve üstelik aynı arama ile ilgili çeşitli doğrulama kaynaklarının farklı sonuçlara varabileceğini vurguladı.

DENETİMİ RAHATLIKLA ANALİZ EDEBİLECEK

Açıklamada ayrıca hizmetin internet devi tarafından değil, dış şirketler tarafından verildiği, farklı yorumların ise haber hakkında daha net bir tablo ortaya koyabileceği ve bu sayede insanların kendi fikirleri çerçevesinde denetimi rahatlıkla analiz edebileceği vurgulandı.

Kullanıcılar ya da şirketlerin herhangi bir olayın yorumunu kabul etmemeleri halinde haberin doğru veya yalan haber olduğunu belirten kaynağa başvurabilecek ve sistemin bilinçli olarak yanıltma amacıyla kullanıldığı tespit edilirse Google, ihlal edenlere çeşitli yaptırımlar uygulayabilecek.