HABER

Görev çok, yetki yok

ANTAKYA (İHA) - Antakya Belediyesi Zabıta Müdürü Abdulkerim Özalan, "Kendimizi koruyacak yetkilere sahip olsak, görevimizi daha iyi bir şekilde yerine getireceğiz" dedi.

Piyasaya sürülen korsan kasetlerden, yıkılacak bina tespitine kadar çeşitli görevleri bulunan zabıtalar, görevlerini yaparken kendilerini koruyacak yetkilerinin olmamasından yakınıyor. Zabıta ekipleri, herhangi bir saldırı karşısında polisten yardım almak zorunda kalıyor. Antakya Belediyesi Zabıta Müdürü Abdulkerim Özalan, yaptığı açıklamada, zabıtanın görevlerini anlatırken, memurlarının her hangi bir olay karşısında kendilerini koruyacak yetkilerinin olmamasından yakındı. Zabıtanın yüzlerce görevi olduğunu belirten Özalan, "Kaynak suyunun denetlemesinden tutun, başı boş köpeklerin toplanması, hayvanlara yapılan işkence, şehrin haşerelere karşı ilaçlanması, esnafın kilo ve metrelerinin kontrolleri, dilenciler, bayramlarda ve törenlerde merasimi düzenlemek, yıkılacak derecedeki binaların tespiti, korsan kasetlerin denetimi, iş yerlerinin sağlık kontrolü, esnafın fiş kontrolü, şehre giren çıkan orman ürünlerinin denetimi, mezbaha kontrolü, belediye memurlarının asayişi gibi bir çok konu görevlerimiz arasında bulunuyor" dedi.

Zabıtanın bu kadar çok görevi bulunmasının birçok sorunu da beraberinde getirdiğini kaydeden Özalan, "Kendimizi koruyacak yetkilere sahip olsak, görevimizi daha iyi bir şekilde yerine getireceğiz. Çoğu zaman can güvenliğimizi bile sağlamakta güçlük çekiyoruz. Ekiplerimiz, bir kasapta damgasız et tespit etti. Kanunen etin alınıp incelenmesi ve sağlıksız ise ceza veya iş yeri mühürlenmesi gerekir ama farz edin ki kasap, dükkanındaki satırı alıp üstünüze saldırdı ne yapacaksınız? Kendinizi koruyacak yetkiniz yok, biz de doğal olarak olay yerine polis çağırıyoruz. Zabıta, kendini koruyacak araç-gereçten yoksun" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön