HABER

Gorillerde ilk kez HIV'in bir alt grubuna rastlandı

Paris (AA) - Kamerun'un güneyinde yaşayan gorillerde ilk kez AIDS virüsü HIV'in bir alt grubuna rastlandı.

Afrika'da yaşayan yaklaşık 30 tür maymunun bağışıklık sistemini çökerten farklı virüsler taşıdıkları bulunmuştu.

Araştırmacılar, özellikle Kamerun'da yaşayanlar olmak üzere Orta Afrika'nın batısındaki şempanzelerin insanlardakine benzeyen HIV-1 virüsü taşıdıklarını, ancak bu hayvanların virüs taşısalar da AIDS'e yakalanmadıklarını biliyordu.

Ancak Kamerun'daki maymunların dışkılarını inceleyen araştırmacılar, gorillere ait 6 örnekte HIV-1 antikoruna rastladı. Araştırmacıları şaşırtan ikinci olay ise gorildeki virüsün üç HIV-1 grubundan biri olan, nedeni şimdiye kadar bulunamayan 0 grubununa ait olmasıydı.

Kongo Havzası'nda yaşayan şempanzelerde en sık görülen M ve çok nadir görülen N gruplarının bulunduğu biliniyordu. Bu konuda, Martine Peeters, bu iki gruptaki virüslerin, şempanzeden insana kan yoluyla ya da ısırık gibi nedenlerle bulaşmasının "çok açık" olduğunu, ancak 0 grubunun nasıl bulaştığının bilinmediğini belirtti.

Peeters, 0 grubu HIV-1 virüsü taşıyan şempanzelerin virüsü insana ve gorile bulaştırabileceğinin ya da şempanzeden virüsü kapan gorilin virüsü insana ulaştırabileceği ihtimalinin göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

HIV taşıyan gorillerin birbirinden 400 kilometre uzaklıkta yaşadığını ve virüsün gruplar arasında yayılma tehlikesi olduğu uyarısında bulunan araştırmacılar, gorillerin etleri için ya da tıbbi amaçla avlandıkları göz önüne alındığında bu durumun insanları tehdit ettiğini vurguladılar.

Araştırma İngiliz Nature dergisinde yayımlandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler