Görme engelliler de film izleyebilecek

Ankara (AA)- Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Sesli Betimleme Grubu, görme engellilere sinema kültürü edindirmek amacıyla filmlerin diyalog olmayan sahnelerini anlatıyor.

Bu kapsamda Çarpışma, Sis ve Gece, Cenneti Beklerken, Yazı Tura ve Kayıp Balık Memo'nun sesli betimlemesi yapıldı. Sis ve Gece ile Cenneti Beklerken filmlerinin sesli betimleme seçeneği bulunan DVD'leri hazırlandı. BÜ Sesli Betimleme Grubu Direktörü ve Sosyoloji Bölümü Öğrencisi Kenan Önalan, görme engellilerin diyalog olmayan sahneleri algılayamadığını, ancak yanındakilerin anlatımıyla filmi tam olarak anladığını söyledi.

Görme engellilerin sinemaya ilgisini arttırmak ve onlara sinema kültürü kazandırmak amacıyla sesli betimleme grubu kurduklarını belirten Önalan, gönüllü öğrencilerin perdede olanları betimlediğini kaydetti. Önalan, "Böylece görme engelliler, filmi rahatça anlıyor ve kimseye sormadan üzerinde yorum yapabiliyor" dedi. Bu yöntemin 1981 yılında ABD'de başladığını, daha sonra birçok Avrupa ülkesine yayıldığına işaret eden Önalan, İngiltere'de bir dijital yayın platformunda, sesli betimleme ile yayın yapan kanal olduğunu anlattı. Önalan,Amerika ve Avrupa'da operalar ve tiyatrolarda da sesli betimleme yönteminin kullanıldığını söyledi.

Sesli betimleme metodunu internetten öğrendiklerini ifade eden Önalan, şöyle konuştu:

"BÜ Mithat Alan Film Merkezi yetkilileriyle görüşerek, vizyondaki filmler için böyle bir çalışma yapmaya karar verdik. Kampüse gönüllü arkadaşlar aradığımız yönünde ilan astık. Birçok arkadaşımız bize başvurdu. Öncelikle kısa metrajlı çarpışma filmini hazırladık. Daha sonra Sis ve Gece, Cenneti Beklerken, Yazı Tura ve Kayıp Balık Memo'yu sesli betimle yöntemi ile anlattık. Cenneti Beklerken ile Sis ve Gece'nin sesli betimleme seçeneği bulunan DVD'si de çıktı. Şimdi Kabadayı, Baba 1 ve Shrek filmlerini hazırlıyoruz. Ayrıca klasik filmleri de görme engellilerin beğenisine sunmak istiyoruz."

Kenan Önalan, yarın başlayacak 19. Uluslararası Ankara Film Festivali'nde de sesli betimleme yöntemiyle hazırlanan filmlerin gösterileceğini bildirdi.