HABER

Göz nezlesine dikkat

Trabzon Numune Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Orhan Öztürk, son günlerde göz nezlesi vakalarında artış yaşandığını belirterek, özellikle soğuk havalarda yaşaran gözlerin bu hastalığa davetiye çıkardığını söyledi.

Göz nezlesine dikkat

Dr. Öztürk, göz nezlesi tedavisinin gecikmesi durumunda gözde kalıcı lekeler oluşacağına dikkat çekerek, göz sağlığının ihmal edilmemesini istedi. Genellikle bir gözde başlayan göz nezlesinin kısa sürede diğer göze de yayıldığını ifade eden Dr. Öztürk, "Son günlerde polikinliğimizde göz nezlesi vakalarına sık raslamaktayız. Genellikle bir gözde başlayıp diğer göze yayılan göz nezlesinin 'virutik' olmasından dolayı, grip gibi tedavisi uzun sürmektedir. İlaçlar sadece koruyucu olup, tedavi süresini kısaltıcı amaçla verilir. İyileşme bağışıklılık sistemine bağlı olarak bir hafta, bazen aylarca sürebilir" dedi.

Göz nezlesi olan bir kişinin ailesinin de dikkatli olması gerektiğini hatırlatan Dr. Öztürk, "Aile bireylerinin kendilerini koruması için eşyaları ve havluları ayırması, el temizliği ve genel hijyen kurullarına uyulmasına dikkat edilmesi gerekir" diye konuştu.

Dr. Öztürk, bölgede en çok görülen göz hastalıkları ile ilgili olarak ise, "Yaşlılarda katarakt, 40 yaşüstü kişilerde göz tansiyonu, yeni doğan bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı, şaşılık, göz tembelliği, kırma kusurlarına sık rastlamaktayız. Bu gibi durumlarda hastanın mutlaka doktor kontrolünden geçmesi gerekir. Aksi durumlarda gözde körlük meydana gelebilmektedir" bilgisini verdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler