GPDA: 'Hamilton'a baskı yok'

Grand Prix Pilotları Birliği'den yapılan açıklamada (GPDA), Jackie Stewart'ın McLaren pilotuna yönelik eleştirilerine rağmen Lewis Hamilton'a organizasyona girmesi için herhangi bir baskı yapılmadığı bildirildi.

Hamilton, GPDA'ya üye olmayan dört Formula 1pilotundan biri. Üye olmayan diğer pilotlar ise, Kimi Raikkonen, Anthony Davidson ve Adrian Sutil. Stewart ise hafta içi yaptığı açıklamada, bu durumun yanlış olduğunu ve Hamilton'un organizasyona dahil olması gerektiğini açıklamıştı.

Stewart konuşmasında, "Lewis'in hâlâ GPDA'ya üye olmamış olması bende büyük bir sürpriz ve hayal kırıklığı etkisi oluşturuyor. Halbuki bu organizasyon bizim iyiliğimiz için gayret sarf ediyor. Lewis'in hâlâ bekliyor olması çok yanlış" ifadelerini kullanmıştı.

Ancak GPDA, Stewart'ın bu açıklamalarının arkasında durmadı. Organizasyon, Hamilton'ın istediği hareket etmekte özgür olduğunu ve üye olmayanların da yardım ve destek faaliyetinde bulunabileceğini açıkladı.

GPDA Başkanı Pedro de la Rosa, konuya ilişkin açıklamasında şunları kaydetti: "GPDA'nın başkanı olarak şunu söyleyebilirim ki, GPDA Lewis Hamilton'a ve üyemiz olmayan diğer 3 pilota son derece saygılıdır. Biz kendisinin ve diğerlerinin de gelecekte üyelerimizden olacağını ümit ediyoruz. Ancak bu bağlamda Lewis'e herhangi bir baskı söz konusu olamaz."

Hamilton ise daha önce yaptığı açıklamada GPDA'ya üye olmak istemediğni söylemiş, bunun sebebi olarak da yeteri kadar zaman ayıramayacağı için fayda sağlayamayacağını düşündüğünü ileri sürmüştü.

TurkiyeF1.Com