HABER

Grevci Kazak işçilerle polis arasında çatışma

Kazakistan'ın batısında daha fazla ücret talebiyle aylardır direnişlerini sürdüren petrol işçileriyle güvenlik güçleri arasında çatışma çıktığı haber alındı.

Kazakistan'ın batısındaki Canaözen kentinde protesto eylemine girişen grevci petrol işçileriyle hükümet güçleri arasında çatışmalar çıktığı bildiriliyor.

Görgü tanıkları polisin kent merkezindeki meydanda gösteri yapan binlerce petrol işçisinin üzerine ateş açtığını belirtiyor.

Bölgeden alınan haberlerde 2 göstericinin öldüğü, onlarca kişinin yaralandığı kaydedilmekte. Meydanı çevreleyen binalardan yerel hükümet binasının, bir otelin ve devlet petrol işletmesi binasının ateşe verildiği belirtildi. Kazakistan özel birliklerinin bölgeye konuşlandırıldığı kaydedildi.

Yüzlerce petrol işçisi daha iyi ücret talebiyle, altı ayı aşkın süredir Canaözen kentinin ana meydanını işgal ediyor. Ancak yetkililer, grevci işçilerin eyleminin yasadışı olduğunu savunuyor.

Almatı'daki BBC muhabiri Reyhan Demytrie, bu sabahın erken saatlerinde polisin meydanı boşaltmak için harekete geçtiğini ama grevci işçilerin polise hücum ettiğini bildirdi.

Kazakistan başsavcısı kitlesel gösteriler ardından bir cezai soruşturma açıldığını açıkladı. Başsavcı göstericilere karşı silah kullanıldığı haberleriniyse yalanladı.

Geri Dön