Grip ile soğuk algınlığını karıştırıyoruz

Grip ile soğuk algınlığını karıştırıyoruz

ERZURUM (İHA) - Grip ile soğuk algınlığını karıştırıyoruz. Uzmanlardan alınan bilgiye göre soğuk algınlığı ile grip karıştırılmakta ve ölüme kadar varan ciddi sonuçlara yol açabiliyor.

Gribin, özellikle çocuklarda, yaşlılarda ve kalp hastalığı, akciğer hastalığı, böbrek, şeker hastalığı gibi kronik hastalığı olan kişilerde çok ağır seyrettiği ve ölümle sonuçlanabileceği bildirildi. Uzmanlar, soğuk algınlığının, influenza dışındaki virüslerin oluşturduğu bir solunum yolu hastalığı olduğunu ve hafif ve ateşsiz seyrettiğini, temel belirtisinin halsizlik ve burun akıntısı olduğunu belirtti.

SOĞUK ALĞINLI İLE GRİP ARASINDAKİ EN ÖNEMLİ FARK

Grip ile soğuk algınlığı arasında ki en önemli farkın, grip hastalığının daha şiddetli seyretmesi olduğunu ifade eden uzmanlar, gribe yakalanan kişinin mutlaka yatak istirahatına ihtiyaç duyduğunu kaydettiler. Uzmanlar "Grip ve soğuk algınlığı etkenleri, virüs yapısındadır ve antibiyotiklerden etkilenmezler. Soğuk algınlığı görüldüğü zaman gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınılması gerekir. Aksi takdirde yeni bir hastalığa yol açabilir. Soğuk algınlığı ise kendiliğinden iyileşen hastalıklar arasındadır" dediler.

Uzmanlar, grip ve soğuk algınlığının belirtilerini ise şöyle sıraladılar: Gribin belli başlı belirtileri, ateş, üşüme ve terleme nöbetleri, öksürük, kas ve eklem ağrısı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, halsizlik, kusma, ishal, burun tıkanıklığı, dalgınlıktır. Soğuk algınlığının en önemli belirtileri ise, nadir olarak ateş, baş ağrısı, öksürük görülmekte ve genellikle tıkalı burun, hapşırma, boğaz ağrısı görülmektedir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler