Gül 3 kanunu onayladı

Ankara (AA) - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun", "Er ve Erbaş Harçlıkları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" ve "İstiklal Madalyası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u onayladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, kanunlar yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi. "Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun", askeri güvenlik bölgesi olarak tespit edilen kışla, kıta, karargah ve ordugahlarda fotoğraf ve film çekilmesini, savunma ve güvenlik tedbirlerini bozacak cihazlar kullanılmasını yasaklıyor. Bu yerlerle ilgili harita, resim ve kroki yapılamayacak, not tutulamayacak. Bölgenin savunma ve güvenlik tedbirlerini aksatacak, bozacak ve açıklayacak cihazlar kullanılamayacak.

"Er ve Erbaş Harçlıkları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" yedek erbaş ve erlere, seferberlik tatbikatı ve eğitimi süresince aylık 35 YTL ödenmesini örüyor. "İstiklal Madalyası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun", hak kazandığı halde İstiklal Madalyası'nı alamadan vefat edenlerin torunlarına, kardeşlerine ve nlerine de madalya verilebilmesine imkan tanıyor.