Gül, CHP'den transfer yaptı

Kemal Derviş döneminde CHP'ye katılan Zeynep Damla Güler, Gül'ün isteğiyle Köşk'e transfer oldu.

Gül, AB'yle ilişkilerde Köşk'ün ağırlığını artırma kararı aldı ve "AB danışmanı" kadrosu oluşturdu. Ve bu görev için Derviş kontenjanından CHP'ye giren Zeynep Damla Gürel'i seçti. Cumhurbaşkanı Gül, Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı dönemlerinde Avrupa Birliği ile ilişkilere büyük önem verdi. Cumhurbaşkanı olduktan sonra da AB'ye özel önem vermeye devam eden Gül, Köşk'e çıktıktan sonra ilk gezisini KKTC'ye ikinci gezini de Strasbourg'a yaptı. Cumhurbaşkanı olarak da AB ile ilişkilerde daha etkin ve aktif olmaya karar veren Gül kendisinden önceki cumhurbaşkanları gibi sadece dış politika danışmanıyla yetinmedi ve "AB Danışmanlığı" kadrosu oluşturdu.

CHP'DEN TRANSFER

Dışişleri Başdanışmanlığı'na Başbakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı döneminde de danışmanlığını yapan Gürcan Türkoğlu'nu atayan Gül, AB Danışmanlığı için ilginç bir tercihte bulundu; CHP'li bir isim seçti... Gül, 22 Temmuz seçimlerinde milletvekili seçilemeyen eski İstanbul Milletvekili Zeynep Damla Gürel'i bu göreve getirdi.

Arı Hareketi'nde çalışırken, 2002'de Kemal Derviş'in isteğiyle CHP'ye giren ve Derviş kontenjanından milletvekili olan Gürel, Gül'ün danışmanı olmayı kabul etti. Gürel'in atanmasının bugün açıklanması bekleniyor.

Arı Hareketi'nde gençlik çalışmalarından sorumlu yönetim kurulu üyeliği ve Genç Arı Direktörlüğü yapan Gürel, bu dönemde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı görev yapan Derviş'in dikkatini çekti. Başka bir parti kurması beklenirken sürpriz bir kararla CHP'ye giren Derviş, kendisine kontenjan tanınmasını ve Baykal'a birkaç isim vererek milletvekili adayı yapılmasını istedi. Derviş'in listesinde yer alarak CHP'den İstanbul Milletvekili seçilen Gürel, MYK'ya da girdi.

Ancak Derviş'in vekillikten istifa ederek BM Kalkınma Programı Başkanlığı'na gitmesi üzerine MYK'dan istifa etti. Baykal'a karşı İstanbul Milletvekili Zülfü Livaneli'yi destekleyen Gürel, seçim öncesi yeniden genel merkezci oldu. Gürel 22 Temmuz seçimlerinde İstanbul 3. Bölge 11. sıradan aday gösterildi, ancak seçimi kazanamadı, Meclis dışında kaldı.

BAYKAL ONAY VERMEMİŞTİ

Baykal'la ve CHP yönetimiyle AB konusunda görüş farklılığı taşıyan Gürel, partisi tarafından Dilekçe Komisyonu'nda görevlendirilmesine rağmen AB Uyum Komisyonu üyesi olmasına onay verilmemesine tepki göstermişti. Gürel, geçen dönemin başında AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış'ın "Türkiye'nin kadın profili doğru yansıtabileceğimiz, ortaya koyabileceğimiz, lisan konuşan, konuya vakıf bir kadın milletvekili olsun. Damla da bu konularda hevesli çalışmak istiyor. Onu yanımızda görmek isteriz" diyerek girişimde bulunduğu, ancak Genel Merkez'in kendisini bu komisyona vermediğini söylemişti.

ZEYNEP DAMLA GÜREL KİMDİR?

1964 doğumlu olan Zeynep Damla Gürel, Saint George Avusturya Kız Lisesi'ni ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü'nü bitirdi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Turizm Meslek Okulu'nda turizm kurslarını tamamlayan Gürel, turizm sektöründe iş hayatına başladı. Visitur Seyahat Acentası'nda Grup Koordinatörü ve ardından İstanbul Sheraton Otel 'de satış müdürü olarak görev yaptı. Cantaş İç ve Dış Ticaret A.Ş'de Yönetim Kurulu üyeliği de yapan Gürel, öğrenci iken bale dersleri de aldı. İki çocuk annesi olan Gürel, İngilizce ve Almanca biliyor.

Kaynak: Vatan