Gül demokrasinin güçlenmesini istiyor

Gül demokrasinin güçlenmesini istiyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün TBMM'de temsil edilen siyasi partilerin liderleri ve bazı sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile yaptığı görüşmelerde, başta güvenlik ve terörizmle bağlantılı konular olmak üzere, Türkiye'yi ilgilendiren iç ve dış ekonomik ve siyasi gelişmelerin ele alındığı bildirildi.

Gül'ün görüşmelerde, yakın bölge ve dünyada meydana gelen gelişmelerin Türkiye için fırsatlar ve riskler yarattığı tespitinde bulunarak, demokrasinin güçlendirilmesi sürecinin devamına ve mevcut siyasi-ekonomik istikrarın korunup pekiştirilmesine herkesin özen göstermesinde yarar gördüğünü vurguladığı belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Gül'ün TBMM'de temsil edilen siyasi partilerin liderleri ve bazı sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile bir dizi görüşme yaptığı hatırlatıldı. Açıklamada, bu görüşmelerde, başta güvenlik ve terörizm ile bağlantılı konular olmak üzere, Türkiye'yi ilgilendiren iç ve dış siyasi ve ekonomik gelişmelerin ele alındığı belirtilerek, şöyle denildi:

"Sayın Cumhurbaşkanımız bu vesileyle, yakın bölgemizde ve dünyada meydana gelmekte olan gelişmelerin ülkemiz için fırsatlar ve riskler yarattığı tespitinde bulunmuşlar, dolayısıyla kritik ve belirleyici bir süreçten geçilmekte olduğuna dikkat çekmişlerdir. Sözkonusu gelişmelerin olası sonuçları gözönüne alındığında, böyle bir dönemde Türkiye'nin daha da güçlü kılınmasına olan ihtiyacın ortaya çıktığına işaret eden Sayın Cumhurbaşkanımız, bu noktanın ülkemizin geleceği ve bölgelerimizin istikrarı bakımından hayati önem taşıdığı değerlendirmesini yapmışlardır. Sayın Cumhurbaşkanımız, bu çerçevede demokrasimizin güçlendirilmesi sürecinin devamına ve ülkemizde mevcut siyasi-ekonomik istikrarın korunup pekiştirilmesine hepimizce özen gösterilmesinde yarar gördüklerini vurgulamışlardır."

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül'ün yaptığı görüşmeleri faydalı bulduğu ve bu doğrultuda önümüzdeki günlerde temaslarına devam edeceği belirtildi