Gül: Dünya barışı "güneş"ten gelecek

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul'da düzenlenen uluslararası "Barış İçin Güneş Enerjisi Konferansı'nda bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bilim adamlarının güneş enerjisi üzerine yaptıkları çalışmaların, açlıkla mücadele, iktisadi kalkınma, refah ve enerji güvenliği gibi konulara katkı sağlayacağını, bunun da dünya barışını tahkim edeceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul'da düzenlenen uluslararası "Barış İçin Güneş Enerjisi Konferansı'nda bir konuşma yaptı. Enerji arz güvenliğinin, küresel anlamda ortak bir endişeyi teşkil ettiğini, sınırlı enerji kaynakları ve artan enerji talebinin, enerji güvenliğini daha da önemli bir hale getirdiğini belirten Gül, "Bu nedenle, tüm ülkelerin yenilenebilir enerji kaynaklarının payını arttırmak suretiyle enerji sepetlerine çeşitlilik kazandırmaları artık bir zorunluluk haline gelmiştir" dedi.

Küresel iklim değişikliği, insanoğlu için emsali görülmemiş bir tehdit oluşturduğunu, halihazırda olumsuz etkileri bedel ödetirken bu konuda sergilenen ataletin maliyetinin her geçen gün daha da arttığını anlatan Cumhurbaşkanı Gül "Bugün hepimiz için temel imtihanla karşı karşıyayız: Bu da, azalan kaynaklarımıza rağmen artan enerji ihtiyacımızı, iklim değişikliğinin etkileri ile nasıl dengeleyeceğimiz hususudur. Öncelikle, geri döndürülemez sonuçlarından kaçınabilmek adına küresel anlamda gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu konuyla, küresel işbirliği içerisinde mücadele etmek bir zaruret teşkil etmektedir" dedi.

-"DÜŞÜK KARBON EKONOMİSİNE GEÇİLECEK"-

Abdullah Gül, "Hepimizin bildiği üzere, iklim değişikliği ile etkin mücadele ve enerji arz güvenliğinin temini, ancak düşük karbon toplumuna geçişle mümkün olabilir. Bu da, hayat tarzımız üzerinde temel değişiklikler getirecek olan bir düşük karbon ekonomisi üzerine kurulu olacaktır. Tabiatıyla, daha çok yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve enerji sepetimiz içerisindeki fosil yakıtlarının payının düşürülmesi ile böyle bir netice alınabilir" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, düşük karbon ekonomisine geçişin, yüksek oranda finansman destekli büyük yeni yatırımlar ve ilave altyapıların tesisiyle gerçekleşebileceğini kaydederken burada güneş enerjisinin kilit rol oynayacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, "Çözümün bu olduğu hususunda hemfikiriz; ancak bunu ne şekilde başaracağız? Halihazırda güneş enerjisi, henüz maliyet-etkin bir enerji kaynağı değildir. Bu büyük enerji kaynağının kullanılabilir hale gelmesi elbette siz değerli bilim insanlarının çabalarına bağlıdır. Sizin getireceğiniz yenilikler sayesinde, güneş enerjisi milyarlarca insan için daha ucuz, tatbik edilebilir ve erişilebilir bir hale dönüşebilir" dedi.

-"BARIŞ GÜNEŞTEN GELECEK"-

Abdullah Gül, "Güneş enerjisi üzerine yaptığınız çalışmalarınız, dünya barışını tahkim edecek açlıkla mücadele, iktisadi kalkınma, refah ve enerji güvenliği gibi konular açısından büyük önem arzetmektedir" ifadesini kullandı.

Hükümetler olarak, sorumluluklarının bilincinde olduklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasına "Sizin araştırma ve geliştirme faaliyetlerinize her bakımdan destek vermeliyiz. Aynı zamanda, güneş enerjisinin etkin kullanımının önünü açacak bir sinerji yaratılmasını teminen uluslararası işbirliğini de geliştirmeliyiz" diyerek son verdi. (ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
ALMANYA,JAPONYA,FRANSA,İTALYA,GÜNEY KORE ÜLKEMİZDE KURDUKLARI OTOMOBİL FABRİKALARI GİBİ ÜLKEMİZDE GÜNEŞ PANELLERİ ÜRETEN FABRİKALAR KURMALARINI BEKLEMEYELİM(ŞİMDİ NEDEN MİLLİ OTOMOBİL ÜRETEMİYORUZ DİYE ÜZÜLÜYORUZ)GEREKİYORSA KAMU ÖNCELİĞİNDE SERİ OLARAK GÜNEŞ PANELİ ÜRETECEK FABRİKALAR KURALIM İTHAL EDİLEN DOĞAL GAZ YERİNE ÜRETECEĞİMİZ GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ISINALIM YEMEĞİMİZİ YAPALIM ŞEHİRLERİMİZİ YOLLARIMIZI AYDINLATALIM FABRİKALARIMIZI TESİSLERİMİZİ EN UCUZ EN TEMİZ EN GÜVENLİ GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ELDE EDİLEN ELEKTRİK ENERJİSİ ÇALIŞIR HALE GETİRELİM
Diğer Haberler