HABER

Gül: Gerginliğin faydası yok

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gerginliğin, çatışmaların kimseye bir faydası olmadığını vurgulayarak, ''Bütün problemler demokratik yollarla, siyasi yollarla aşılabilir'' dedi.

Gül, resmi ziyaret gerçekleştirdiği Karadağ'da temaslarını izleyen gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, DTP'nin kapatılması ve bundan sonraki sürece ilişkin soruları yanıtladı.

Gül, DTP'nin kapatılmasının ardından yaşanabilecek olumsuz gelişmelerle ilgili görüşünün sorulması üzerine, ''Gerginliğin, çatışmaların kimseye bir faydası yok. Bütün problemler demokratik yollarla, siyasi yollarla aşılabilir'' diye konuştu.

Türkiye'nin demokratik standartları 20-30 sene önceye göre nasıl daha yüksekse önümüzdeki dönemde de bugünden daha ileri düzeyde olacağına işaret eden Gül, Türkiye'de teröre asla yer olmadığını vurguladı.

''Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki halkımıza seslenmek istiyorum'' diyen Gül, şöyle devam etti:

''Türkiye, bütün vatandaşlarına hep sahip çıkmıştır. Bütün vatandaşlarının sorununu çözmek için samimi bir gayret içindedir. Terör örgütü asla vatandaşlarımızı temsil edemez ve terör örgütünün yüzünü herkes daha açık bir biçimde görmüştür. Terörü ve terör örgütünü izole etmenin yollarından biri de demokrasidir. Demokrasi, halkı terör örgütünden uzaklaştırır. Herhalde halkımız bütün geçen şu süre içerisinde Türk devletinin iyi niyetle hareket ettiğini ama bunun terör örgütü tarafından nasıl sabote edilmek istendiğini görmüştür. Gün, dayanışma, birbirimize daha çok saygı gösterme ve kenetlenme günüdür.''

Son dönemde siyasi parti liderleri arasında yaşanan üslup gerginlikleriyle ilgili bir ''liderler zirvesi'' toplayabileceğine ilişkin açıklamaları hatırlatılarak, ''liderlerin bu konuya olumsuz bakması üzerine şu anki düşüncesinin'' sorulmasına karşılık Cumhurbaşkanı Gül, bir ön çalışma yaptıktan ve liderler zirvesinin olabilirliğini gördükten sonra böyle bir girişimde bulunacağını ifade ettiğini belirtti.

''Açıklamalarımın gazetede yer almasıyla bir ön çalışma yapılmış gibi oldu'' diyen Gül, liderlerin başka yolları tercih ettiğinin anlaşıldığını söyledi.

Gül, gerekli gördüğü takdirde liderlerle ayrı ayrı görüşebileceğini bildirdi.

''Anayasa Mahkemesi kararının demokratik açılım sürecini sona erdirdiğine'' ilişkin değerlendirmelerin hatırlatılması üzerine Gül, bu konuda bir şey söyleyemeyeceğini, icraatın başında hükümetin bulunduğunu belirtti.

Gül, Türkiye'nin demokratik standartlarının yükseleceğini yineledi.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön