HABER

Gül: ''Görülen davayla ilgili konuşulur mu''

Ankara (AA)- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün yasama, yürütme ve yargı organlarının başkanlarına verdiği yeni yıl yemeğinin yankılarını "hayretle izlediğini" belirterek, "Görülen davayla ilgili konuşulur mu; mahkeme başkanları, Cumhurbaşkanı, Başbakan hukuku çiğner mi?" diye sordu. Gül, Çankaya Köşkü'nde Afrika büyükelçilerini kabulünün ardından dün verdiği yemeğin yankılarını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, şunları söyledi:

"Dünkü açıklamada demokrasi, hukukun temel ilkeleri uyarısı var. Hukukçular, Cumhurbaşkanı, Devlet Başkanı hukukun temel ilkelerine uymayacak da belli konuları mı konuşacak? Bazılarınızın manşetlerine baktım, hayretler içinde kaldım doğrusu. Görülen bir davayla ilgili orada konuşulur mu, mahkemelerin başkanları, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Meclis Başkanı hukuku çiğner mi? Herşey çok magazinel. Konuşulan şeyler, söylenen şeyler zaten güzelce açıklanmış. (Hukukun
temel ilkeleri) denmiş, (demokrasi) denmiş. Bütün bunlar Türkiye'yi güçlü kılacaktır. Bütün bunların konuşulması devletimiz için, milletimiz için büyük bir moral kaynağıdır. Herkesin bir araya gelmesi Cumhurbaşkanı olarak benim de görevimdir. Günlük meseleler, dosyalar ilgili makamlarda, bağımsız mahkemelerdedir. Savcılar işlerini muhakkak ki en iyi şekilde biliyordur. Görevlerini en iyi şekilde yapacaklardır. Herkese iş düşmekte, basın yayın organlarına da iş düşmektedir. Onların da hukuki konuları, kanunları en iyi şekilde takip etmesi gerekir. Hepimizin görevi Türkiye'yi güçlü kılmak, milletimize moral vermek ve Türkiye'yi dünyada itibarlı hale getirirken vatandaşlarımızın hayat standardını yükseltmektir. Bunlar el birliğiyle olacak şeylerdir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler