Gül: ''Şiddet ve terörizm ülkelerimizi tehdit ediyor''

Dakar - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, şiddet ve terörizmin, ülkeleri tehdit etmeye devam ettiğini belirterek, "Bu iki bela, bir yandan halklarımızı hedef alırken, kimi zaman da İslamiyetin adını lekelemeye tevessül etmektedir" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, "Müslümanlar, bazı ülkelerde İslamofobya denen kampanyanın, yabancı düşmanlığı ve ırkçılığın hedefi olmaktadırlar" diye konuştu.

Gül, İslam Konferansı Teşkilatının (İKT) Dakar'da yapılan 11. Zirvesi'nin, başkanlık yaptığı öğleden sonraki oturumunda Türkiye adına da bir konuşma yaptı.

10. İslam Zirvesi'nden bu yana geçen 5 yıllık süreçte olumlu-olumsuz gelişmelerin bir arada yaşandığına değinen Cumhurbaşkanı Gül, olumlu bir gelişme olarak, İslam ülkelerindeki gençlerin ve kurumların iletişim, bilişim, eğitim, bilim ve teknoloji alanında dünyada yaşanan hızlı gelişmelere ayak uydurma yolunda övülecek bir mesafe katettiğini ifade etti.

"Hükümetlerimiz ise ülkelerinde daha adil, akılcı, saydam ve demokratik bir yönetim anlayışını yerleştirmek için reformlar ve benzeri önlemler tezekkür etmeye veya uygulamaya başlamışlardır" diye konuşan Gül, yoksulluk ve hastalıklarla savaş, kadın-erkek eşitliği gibi alanlarda "mütevazı" olarak nitelediği gelişmeler yaşandığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül, "İslam kültürünün evrensel kültüre en büyük armağanlarından biri" olarak nitelediği Mevlana'nın 800. doğum yıl dönümü faaliyetlerinin de İslamiyetin barış, uyum ve hoşgörü mesajının dünyada yankılanmasına vesile olduğunu dile getirdi. Gül, böylece dünya halklarının İslamiyeti daha iyi ve doğru biçimde anlamaya başladığını vurguladı.

Konuşmasında Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecine de değinen Cumhurbaşkanı Gül, şunları kaydetti:

"Bir İKÖ üyesi olan Türkiye'nin Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakerelerine başlamış olması da son beş yıl içinde meydana gelen çok önemli bir gelişmeyi teşkil etmiştir. Gerçekten de bu gelişme hem İslam dünyasında, hem Avrupa'da sevinç ve umut yaratmıştır."

Sözünü ettiği olumlu gelişmelerin İslam dünyasının muzdarip olduğu bütün sorunlara çözüm bulunduğu anlamına gelmediğini aktaran Cumhurbaşkanı Gül, "Aksine, İslam ülkeleri çeşitli iç ve dış fenomenlerle karşı karşıyadır" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:"Çözümsüzlük veya adil olmayan çözümlerin herkese, hepimize, bölge ve dünya barışına zarar verebileceği unutulmamalıdır. Bütün bu meseleler, İslam toplumlarının doğal, ekonomik ve insani kaynaklarının israfına da yol açmaktadır. Bu çıkmazdan kurtulmak için küresel, bölgesel veya ulusal çözümler üretmek ortak görevimizdir."

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasının sonunda, Türkiye'nin 2009-2010 döneminde BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine adaylığı ve İzmir'in Expo 2015 adaylığı konusunda destek istedi.

AA