Gül: Tamamen askeri bir planlama

Gül: Tamamen askeri bir planlama

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyinde yönelik sınır ötesi kara harekatının ne zaman sona ereceğine ilişkin bilgisinin olduğunu belirterek, "Bu nasıl planlandıysa öyle bitmiştir. Tamamen askeri bir planlamadır. Şunu bütün samimiyetimle söylerim; ABD'lilerin de bunda herhangi bir etkisi söz konusu değildir" dedi.

Gül, Romanya'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gezisine ilişkin açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Harekatın perşembe günü tamamlanacağını biliyor muydunuz? Harekatın tamamlanması konusunda ABD'nin etkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki sorusu üzerine Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın konuyla ilgili geniş bir açık ve net bir açıklamada bulunduğunu belirtti. Gül, şöyle konuştu:

"Bu çerçeve içerisinde bu nasıl planlandıysa o şekilde bitmiştir. Tabii ki askeri operasyonların planlarını kamuoyu önünde herkese anlatmak, söylemek, oradaki Mehmetçiği riske atmak demektir. O bakımdan bu tip operasyonların şaşırtıcı olması gayet normaldir. Herkese ilan ederek bir operasyon ne başlatılır ne de oradaki askerin çıkışı veya tekrar girecekse girişi bunlar, herkesin, kamuoyunun bilgisi içerisinde olmaz. Bunları yaparsanız, kamuoyunun takdim edeyim, herkesi bilgilendireyim, hoş görüneyim diye bunları yaparsanız, o zaman oraya gönderdiğiniz evlatlarınızı da tehlikeye atarsınız"

AA