HABER

Gül: Terörist her yerde tecrit edilmeye başladı

Astana - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, teröristlerin her yerde tecrit edilmeye başladığını belirterek, "Biz Türkiye içerisinde bütün halinde hareket ettiğimizde, hepimiz tavrımızı açık bir şekilde ortaya koyduğumuzda dışarıda da teröristlere cesaret verici, onlara açık veya gizli korumacılık yapıcı davranışlar da ortadan kalkacaktır" dedi.

Gül, Astana'da, Türk gazetecilerle bir araya geldi. "Af yasasına ihtiyaç olup olmadığı ya da teröre karışmayanlara bir çağrı yapılıp yapılamayacağı" yönündeki soru üzerine Gül, terörün Türkiye'nin birinci ana meselesi olduğunu söyledi. Gül, bir taraftan silahlı mücadele devam ederken, diğer yandan ekonomik, siyasi, sosyal alanları içine alan kapsamlı bir mücadele olduğunu ifade etti. Konuyu Milli Güvenlik Kurulu'nda da açık yüreklilikle geniş şekilde, tartıştıklarını ve konuştuklarını anlatan Gül, "Bu konu devlet meselesidir. Bu konuyla ilgili başta hükümet olmak üzere ilgili tüm kurumlar yoğun bir şekilde çalışmaktadır" diye konuştu.

Terör meselesinin dış boyutu olduğuna dikkat çeken Gül, Avrupa Birliği'nin devlet başkanları zirvesinde yayınlanacak bildirisinde terör örgütü ve terörle ilgili şimdiye kadar olmamış en üst düzeyde paragraf açıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, şunları kaydetti:"Terörist her yerde tecrit edilmeye başlamıştır. Dış ülkelerde bazı yanlışlar olabilir. Avrupa Birliği devlet başkanları zirvesinde en üst düzeyde paragraf açılması çok önemlidir. Biz Türkiye içerisinde bütün halinde hareket ettiğimizde, hepimiz tavrımızı açık bir şekilde ortaya koyduğumuzda, dışarıda da teröristlere cesaret verici, onlara açık veya gizli korumacılık yapıcı davranışlar da ortadan kalkacaktır."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön