HABER

Gül: "Tuomioja'nın ziyareti söz konusu"

Ankara (AA) - Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja ile Kıbrıs sorununa ilişkin olarak birkaç kez telefonda görüştüğünü ve Finli bakanın bölgeye ziyaretinin söz konusu olabileceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve Belçika Dışişleri Bakanı Karel De Gucht ile görüştü. Gül, Tuomioja'nın bölgeye yapacağı bir ziyaretin daha yararlı olabileceğini düşündüklerini, bu çerçevede Finli bakanın mekik diplomasisi için Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs'ı ziyaret etmesinin söz konusu olduğunu, ancak henüz netleşen bir şeyin olmadığını söyledi.

Belçika Dışişleri Bakanı Gucht da Türkiye'nin AB üyelik süreciyle ilgili, aralık ayındaki AB zirvesi öncesinde Kıbrıs konusunda bir çözüm bulunabileceği yönünde iyimser olduğunu belirterek, tüm tarafların iyiniyetle çabalamasının böyle bir çözümü kolaylaştıracağını kaydetti.

Gucht, terörist Fehriye Erdal ile ilgili bir soru üzerine de, Erdal ile ilgili 7 Kasım'da bir karar alınacağını ifade ederek, Erdal'ı bu tarihten önce yakalayabilmeyi umduklarını söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön