HABER

Gül, Uzan’ı Kral’dan ‘usulünce’ isteyecek

Ürdün’e giden Cumhurbaşkanı Gül, Hakan Uzan’ın bu ülkeyle ilişkileri konusunda çeşitli bilgiler olduğunu söyledi.

Gül, “Bunlar Ürdün makamlarına usulünce iletilecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ürdün’e giderken Kırmızı Bülten’le aranan Hakan Uzan’ın Ürdün Kralı Abdullah ile Londra’da görülmesiyle ilgili soruları yanıtladı.

Kendilerinde de çeşitli bilgiler olduğunu söyleyen Gül, “Bunlar Ürdün makamlarına usulünce iletilecek konulardan birisidir” dedi. Gül, her ülkenin Interpol vasıtasıyla aranan kişilerle ilgili yükümlülükleri olduğunu da söyledi.

Gazeteciler, Gül’e, Ürdün’de de Kral Abdullah’la görüşmede Hakan Uzan’ın durumunun görüşmede gündeme gelip gelmediğini sordu. Henüz konuşulmayan konular olduğunu söyleyen Gül, “Bununla ilgili söyleyeceklerimiz var. Çeşitliiddialar söz konusu ama bir kralın interpol tarafından aranan bir insanla bir restoranda yemek yiyeceğini zannetmiyorum. Bununla ilgili, burayla ilişkili olduğuna dair bir çok bilgiler var. Bu konudaki kaygılarımızı tabii ki söyleyeceğiz” dedi.

Hakan Uzan, Ağustos 2003’te Türkiye’den kaçmış ve ardından Interpol tarafından Kırmızı Bülten’le aranmaya başlanmıştı.

Reha Muhtar yazdı

Reha Muhtar önceki gün Hakan Uzan’ın Kral Abdullah’la Londra’da ünlü restoran Hakkasan’da yemek yediğini yazdı. Habere göre, buluşma Kral Abdullah’ın 9-12 Kasım’daki Londra gezisinde yaşandı. Uzan’ın Kral’ın heyetiyle geldiği ve yine Kral’ın uçağıyla Ürdün’e döndüğü iddia ediliyor.

Abdullah, Hakan Uzan’la Ürdün Veliaht Prensi’yken Amerika’da tanıştı. 90’lı yıllarda George Washington Üniversitesi’nde okuyan Abdullah ve Uzan, öğrenciliklerinde Washington’da aynı evi paylaştı. Uzan’lar 90’lardan itibaren Ürdün’de önemli yatırımlar yaptı.

Kemal ve Hakan Uzan’ın Ürdün’de kaldıkları çok yaygın bir kanı. Türk yetkililer resmi ve gayrı resmi kanallardan defalarca Uzan’ların iadesini istedi. Ancak Kral Abdullah bu konuda suskunluğunu hiç bozmadı. Daha önce Türk basınında da yer alan bir iddiaya göre Kral’ın Uzanlar’ı korumasının esas nedeni vefa değil, şantajdı. Kral Abdullah 2000’de Uzanlar’ın Pamukova’daki çiftliğinde ailenin yatında ağırlandı. İddiaya göre Uzanlar’ın sık sık kullandığı gizli kameralar burada da devreye girdi ve Kral Abdullah’ı rahatsız edecek görüntüler kaydedildi.

Ürdün’le de vize kalktı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ziyaret ettiği Ürdün’le vize uygulaması karşılıklı olarak kaldırıldı. Son dönemde Suriye, Arnavutluk ve Libya’yla karşılıklı olarak vizeler kaldırılmıştı. Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, Hummar Sarayı’na gelişlerinde Kral Abdullah ve Kraliçe Rania tarafından karşılandı.

‘Gelecekler, vazgeçecekler’

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bazı kentlerdeki gösterilerle ilgili olarak, “Kanunsuz şeylere kimse boyun eğmez. Onların hepsi tek tek toplanır” değerlendirmesinde bulundu. Gül, “Böyle bir terör artık bu coğrafyada kalamaz. Elinde silahı olangelecek, vazgeçecek” dedi.(Vatan)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler