HABER

Gül'den cevap: Ben ciddiye almadım, alanlar olmuş

Eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2019'daki seçimlere adaylık için ismini ortaya atan CHP eski lideri Baykal'ın tutumunu eleştirerek, günlük siyasete dönmeyeceğini yineledi.

CHP'nin eski genel başkanı Deniz Baykal'ın 2019'daki Cumhurbaşkanlığı seçimleri için olası adaylar arasında adını zikrettiği eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sessizliğini bozdu. Baykal'ın adını ortaya atmasına isim vermeden tepki gösteren Gül, "Bir siyasetçi kendi parti içi hesapları ve taktiklerine beni de konu etti. Doğrusu hiç ciddiye almadım" diye konuştu.

Gül, Baykal'ın sözleri üzerine yapılan açıklamalara da tepkiliydi. Deniz Baykal'ın sözlerini ciddiye alanlar olduğuna dikkat çeken Gül, "Bazı arkadaşlar saygı seviyesini de aşarak neredeyse benim ne yapmam gerektiğini nasihat edecek kadar ileri gittiler, buna çok üzüldüm" dedi.

AKP'nin kurucuları arasında yer aldığını vurgulayan Gül, Cumhurbaşkanlığı koltuğunu devretmesinin ardından günlük siyasete dönmeyeceğini defalarca söylediğinin altını çizdi.

Baykal'ın açıklamasının ardından Abdullah Gül'e AKP'den sessizliğini bozma çağrısı gelmişti. AKP Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, "Eğer rahatsızsa böyle sorulardan net bir şekilde cevabını vermesi gerekir. Yok rahatsız değilse, cevapsız bıraktığı takdirde herkes bu soruyu her zaman sorma ve bununla da muhatap olmayla karşı karşıya kalacaktır" demişti.

Baykal'a tepki

Deniz Baykal, 2007-2014 yılları arasında görev yapan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ismini ortaya atarak, Gül'ün 2019'daki seçimlere aday olması durumunda "Ciddiye alırım, yüzde 49'un adayı olabilir" demişti.

Başbakan Binali Yıldırım tepkisini "Şimdi 'hayır' grubunun adayı kim olacak, makam dağıtma faslına geçmişler. Birinin, bir başkasına makam ikramı çok da demokrasiye uyan bir şey değil" sözleriyle göstermişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da "Bu tamamen bir virüs hareketidir, bir fitne hareketidir" demişti.

© Deutsche Welle Türkçe

DW/ÖA/BK

Geri Dön