HABER

Gül'den Finlandiya Başkanı'na sert yanıt

ANKARA (İHA) - Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Kıbrıs sorununun çözümü için Türkiye'ye 6 Aralık'a kadar süre tanıyan AB Dönem Başkanlığı'nı yürüten Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen'e sert cevap verti. Gül, "Bu işler şantaj ve tarih vermeyle olmaz" dedi.

TBMM'de gazetecilerin sorularını cevaplayan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Gül, Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen'in "Türkiye 6 Aralık'a kadar Kıbrıs konusunda karar almalı ve cevabını vermeli. 11 Aralık'ta Dışişleri Bakanları kararını verecek" şeklindeki sözlerini değerlendirdi.

Görüşmelerin devam ettiğini ve Pazar günü kendisinin de Helsinki'ye gideceğini hatırlatan Bakan Gül, "Bir yol bulunursa memnuniyetle evet deriz. Türkiye üzerine düşeni yapmıştır. Türkiye Cumhuriyeti protokolü imzalarken beklentisi KKTC ile serbest ticaretin başlamasıdır ve AB'nin sözünü tutmasıdır. Daha çok vakit var. Kıbrıs'a özellikle bu mesajları vermek için gittim. Bu işler şantaj ve tarih vermeyle olmaz. Zaten söz konusu değil. Ancak AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın gayretlerini destekliyorum" şeklinde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da AK Parti TBMM Grup Toplantısı'ndan ayrılırken bir gazetecinin sorusu üzerine, Finlandiya Başbakanı'nın Kıbrıs konusunda Türkiye'ye süre tanımasına ilişkin, "Bütün yapılması gerekenleri yaptık. Atılması gereken adımları attık" yorumunu yaptı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön