HABER

Gül'den 'milis' yanıtı: İtirazların hukuki dayanağı yok

Gül'den 'milis' yanıtı: İtirazların hukuki dayanağı yok

Yeni KHK tartışmalarına Adalet Bakanı Gül'den bir kez daha yanıt geldi.

Gül, tartışmalı maddenin sivil milislere ve iç savaşa yol açabileceği yönündeki yorumlar için "hukuki dayanağı yok" değerlendirmesinde bulundu.TRT Haber'e konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 15 Temmuz darbe girişimi ve devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden sivillere yargı muafiyeti getiren Kanun Hükmünde Kararname (KHK) maddesiyle ilgili tartışmaları değerlendirdi.

KHK'nın iç savaş ve sivil milislerin oluşmasına yol açabileceği yönündeki yorumlara tepki gösteren Gül, "böyle bir itirazın ya da böyle bir yorumun yapılması için hiçbir şekilde hukuki bir dayanak bulunmadığını" ifade etti.

Gül, "Buna yönelik eleştirilerin, farklı yerlere çekmenin çok iyi niyetli olmadığını düşünüyorum. Ya iyi niyetli okumamadır ya da metnin hiç okunmadığı anlamına geliyor" dedi.

27 Temmuz 2016'da kamu görevlilerine yönelik benzer bir KHK çıkarıldığına dikkat çeken Gül, sadece ilgili maddeye bir fıkra eklendiğini aktardı. TRT Haber'e konuşan Gül konuya şu sözlerle açıklık getirdi:

"Hiçbir şekilde değiştirilmeksizin 27 Temmuz 2016'daki ibarenin aynısı kullanıyor. Ve bu sefer de bu fiilleri yapan sivillerle ilgili de bir dava açılamayacağına, cezai, idari, mali bir sorumluluk cihetine gidilemeyeceğine dair düzenleme yapılıyor. Burada yeni bir düzenleme söz konusu değil" dedi.

Tek tip uygulaması

Tek tip kıyafetle ilgili KHK maddesine de değinen Gül, düzenleme ile darbeye teşebbüs suçlarından tutuklu ve hükümlü olanların badem kurusu, diğer terör suçlarından tutuklu ve hükümlü olanların ise gri renkte elbise giyeceğini belirtti.

Gül, tek tip uygulamasının cezaevlerini kapsamayacağını, sadece duruşmalarla sınırlı olacağını belirtti. Adalet Bakanı, uygulamanın bir ay içerisinde yürürlüğe gireceğini de aktardı.

Adalet Bakanı, CHP'nin yeni KHK'ları Anayasa Mahkemesi'ne taşıma kararını da değerlendirdi. Gül, "Anayasa'nın hükmü açık. Bir Anayasa denetimine gidilemeyeceğine yönelik durum söz konusudur. Bu tür çabaların, beyhude çabalar olduğunu ifade etmek isterim" diye konuştu.

DW,ÖA/CÖ

© Deutsche Welle Türkçe

Geri Dön