Gül'den, Talat'a "uçak jesti"

ANKARA (ANKA) - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Perşembe günü Ankara'ya bir çalışma ziyaretinde bulunacak olan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'a GAP uçağını tahsis etti.

Talat, Perşembe sabahı Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile "Üçlü Zirve" yapacak. ANKA'nın edindiği bilgiye göre, KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Cumhurbaşkanı Gül'ün daveti üzerine Perşembe günü Türkiye'ye birkaç saaat sürecek bir çalışma ziyaretinde bulunacak. Gül, Talat'a jest yaparak GAP uçağını tahsis etti.

Bu arada, Talat'ın Perşembe sabahı Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Gül ile yapacağı görüşmeye, Başbakan Erdoğan'ın da katılması ile "Üçlü Zirve" formatında gerçekleşecek. Görüşmelerin sürdürüleceği çalışma yemeğinin ardından Türkiye'den ayrılması öngörülen Talat'ın ziyaretinin, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden Akel lideri Dimitris Hristofyas galip çıması ile yeni bir dönem başlaması ardından gerçekleşeceğine dikkat çekiliyor. Görüşmelerde Kıbrıs'ta son gelişmeler ve kapsamlı çözümün sağlanmasına yönelik BM Genel Sekreterinin gözetimindeki müzakere sürecinin yeniden başlatılması çabaları üzerinde durulacak. Mehmet Ali Talat, Ocak ayının başında Türkiye'yi ziyaret etmişti.