HABER

Güler: ''Çatılarda elektrik üretebiliriz''

İstanbul (AA)- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin bir güneş ülkesi olduğunu belirterek, binaların çatısında kiremit yerine, güneş ışınlarının elektrik enerjisine dönüşmesini sağlayan fotovoltaj hücreleri kullanarak elektrik üretilebileceğini kaydetti.

"Sürdürülebilir Enerji Sistemi Dahilinde Yenilenebilir Enerji" konulu Alman-Türk Konferansının açılışında konuşan Bakan Güler, Türkiye'nin yenilenebilir enerji konusunda büyük avantajları bulunduğunu söyledi. Bakan Güler, "Rüzgarı yeni kullanmaya başladık. 10 bin megavat ispatlanmış kaynağımız var. Rüzgarda bin 500 megavatlık 39 proje lisans aldı. Yaklaşık iki katı kadar da müracaat safhasında... Elektrik İşleri Etüt İdaresi Kasım ayında Türkiye'nin rüzgar haritasını ilan edecek. Biz rüzgardan çok şey bekliyoruz. Rüzgar enerjisi konusunda işbirliği yapmaya hazırız" dedi.

Güler, Türkiye'nin bir güneş ülkesi olduğunu, güneşli günler ortalamasının 3 bin saati bulduğunu belirterek, "Burada da büyük avantajımız var. Bütün binalarımızın üstü de boş. Kiremit yerine çatılarda Photovoltaic Cells'ler (fotovoltaj hücreleri) kullanarak elektriğimizi üretebiliriz. Alman yatırımcılarla hemen bunun için de işbirliğine başlayabiliriz" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler