HABER

Güler: Elektrik zammına ilişkin kararname imzalamadık

Güler: Elektrik zammına ilişkin kararname imzalamadık

Ankara AA- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, elektrik zammına dönük bir kararname imzalamadıklarını bildirdi.

Bakan Güler, TÜBİTAK tarafından Feza Gürsey Konferans salonunda düzenlenen "Bentonit Çalıştayı"nın ardından gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.
Gazetecilerin, elektrikte fiyat artışına dönük sürecin ne aşamada olduğunu, konutta kullanılan elektrik fiyatının yüzde 15 oranında artırılacağına ilişkin bir kararnamenin imzalanıp imzalanmadığını sormaları üzerine Bakan Güler, "hayır öyle bir kararname imzalamadık" dedi.

Türkiye'nin nükleer santral yapımına ne zaman başlayacağının sorulması üzerine de Güler, yasalaşmanın son etabında bulunulduğunu, Cumhurbaşkanının naylamasının ardından sürecin hemen başlatılacağını, prosedürün yasada da tanımlandığını, buna uygun kriterler ve ölçütlerle değerlendirmelerin yapılacağını kaydetti. Bakan Güler "bu konuda çok süratli hareket ediyoruz. Acele değil süratli" diye konuştu.

Bakan Güler, bir başka soru üzerine de önümüzdeki süreçte en önemli olaylardan birinin, Türkiye-Yunanistan doğal gaz hattının açılışı olduğunu belirterek, bunun çok önemli tarihi bir olay olduğunu, Azeri gazının böylelikle Türkiye üzerinden Yunanistan'a oradan da İtalya'ya geçeceğini söyledi.

Rusya'dan, doğal gaz fiyatının 300 dolara çıkarıldığına ilişkin bir açıklama geldiğinin hatırlatılıp bunun Türkiye'yi etkileyip etkilemeyeceğinin sorulması üzerine de Bakan Güler, "Biz bunu petrol fiyatlarına bağlı olarak bir formülle alıyoruz, bir hesaplama ile alıyoruz. Petrol fiyatlarına bağlı olarak o da artıyor. Dolayısıyla bizim şu anda zaten tanımlanmış bir yapımız var, o açıklamanın bir genelleme olduğunu düşünüyorum. Çünkü durumumuz zaten belli" diye konuştu.

Geri Dön