HABER

Güler: "Hortumları kesiyoruz"

SAMSUN (İHA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı M. Hilmi Güler, Türkiye'de pek çok iktidarın 6 ayda ekşimeye, bir yılda kokmaya ve ardından çürümeye başladığını belirterek, AK Parti iktidarının ise akıl ve gönül unsurlarını birleştirip risk alarak cesaretle sorunların üzerine gittiğini ve çözdüğünü söyledi.

AK Parti Samsun Merkez İlçe 2. Olağan Kongresi'nde bir konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı M. Hilmi Güler, Türkiye'de güveni tesis ettiklerini, uzlaşmanın da gerçekleşme yolunda olduğunu ifade ederek, "Hayat ileriye doğru yaşanır, geriye doğru anlaşılır. İktidarımızın dış politika ve ekonomideki başarıları, geçmişle geleceğin analiziyle ortaya çıkabilir. Eski sorunlara sebep olan düşünce seviyesiyle yeni sorunları çözemezsiniz. Zihniyet değişikliği şart. Bizim yaptıklarımızı eski kafalarla anlayamayız, yeni vizyon şart" dedi.

Geçmişteki iktidar anlayışlarında yolsuzluk, adam kayırma gibi özellikler bulunduğunu, kendilerinde ise bu menfi değerlerin bulunmadığını, AK Parti'de adalet, kalkınma ve tevazunun kendini gösterdiğini dile getiren Güler, "Biz akıl ve gönül unsurlarını bir arada bulunduruyoruz. Bizi büyüten, başarıya götüren bu iki unsurun bir arada olmasıdır. Biz sadece akıl değil, gönül partisiyiz de. Zaman zaman gözyaşı dökmek de başarıyı getiriyor" diye konuştu.

Türkiye'ye hizmet ederken risk aldıklarını ve cesur olduklarını kaydeden Güler, eski sorunları halının altına süpürmediklerini, risklere rağmen çözdüklerini vurguladı. Güler, ÇEAŞ ve Kepez sorunlarının kendilerinden önce de bulunduğuna dikkat çekerek, Uzanlar'ın yaptıkları kanunsuzluklara son verdiklerine işaret etti. Güler, "Bu aile kanunsuz bir şekilde 11 baraj, 43 trafo merkezini 2058 yılına kadar işletecekti. Biz bu kanunsuzluklara son verdik. Neticede 700 dava açıldı. En son 10.1 milyon dolarlık bir dava daha var. Biz 7 ildeki bu sisteme, kan kusturan kanun dışılığa son verdik" şeklinde konuştu.

Mavi Akım'la ilgili doğalgaz anlaşmalarını da gözden geçirdiklerini açıklayan Bakan Güler, halkın çıkarları yönünde kazanımlar elde ettiklerini söyledi. Hortumları kestiklerinin altını çizen Güler, "Kıbrıs satıldı, satılıyor" iddialarıyla ilgili de, "Değil Kıbrıs'ı vermek, Kıbrıs'a su, doğalgaz götüreceğiz. Projelerini hazırladık. İhaleye çıktık. Hatta sadece K. Kıbrıs'a değil, G. Kıbrıs'a da götüreceğiz. Bizi büyüten ayrım yapmadan insana hizmet anlayışıdır" dedi.

Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi'yle Samsun'un dünya merkezi yapılacağını, Mavi Akım'ın da Samsun'dan Ceyhan'a ulaştırılacağını ve bu enerji kaynaklarının güney ülkelere aktarılacağını söyleyen Güler, her iki projenin de sürdüğüne ve bunların ekmek, ticaret ve teknoloji kapısı olacağına dikkat çekti. Güler, AK Parti iktidarı öncesinde elektriğe her ay otomatik olarak yüzde 3-5 zam yapıldığını da hatırlatarak, şunları söyledi:

"Biz 3.5 yıldır bırakın zam yapmayı, elektrikte indirime bile gittik. 300 kw/saat elektrik kullanana 5 ekmek katkımız var. Hem yatırım yapıyoruz hem Nahçivan'a, Gürcistan'a elektrik veriyoruz, hem de indirim yapıp zam yapmıyoruz. Kömürde yaptıklarımız da ortada."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler