HABER

Gülmek hastalıklara karşı direnci artırıyor

Gülmek daha sağlıklı bir yaşam sürmek için en az diyet ve egzersiz kadar önemli. Araştırmalar mizah duygusunun hastalıklara karşı direnci artırdığını ortaya koyuyor. Mizahın tedavi açısından önemine inanan Acıbadem Sağlık Grubu'nda 20 hemşireden oluşan bir grup, hastane palyaçoluğu eğitimi aldı.

"Bir kahkaha, bir kilo pirzolaya bedeldir." Atalarımızın yüz yıllar önce söylediği bu söz, günümüzde bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış bir gerçek halini aldı. Son 20 sene içerisinde mizahın tedaviye yönelik yararlarıyla ilgili yapılan çalışmalar, gülmenin ve mizah duygusunun insan sağlığı üzerine ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. Neşe ve mutluluğun vücudumuzun hastalıklara karşı direncini arttırabildiğini gösteren bilimsel deliller ise her geçen gün artıyor.

Acıbadem Hastanesi Kadıköy'de gerçekleştirilen "Gülmek Güçlü Bir İlaçtır" konulu toplantıda mizahın faydaları üzerine konuşan Hemşire Patty Wooten, "Mizah zorluklar karşısında neşelenecek şeyler bulabilme yeteneğidir. Mizah duygumuz, herhangi bir zamanda veya yerde, mutluluk bulmamıza yardım eden 'idrak keskinliği' verir. Mizah duygusu stresten geri çekilebilme yeteneğimizi arttırır ki, vücudumuzun bağışıklık sistemi de mizaha karşı aynı tür tepki vermektedir" diye konuştu.

Gülmenin insan bedeni ve ruhu için ne kadar önemli olduğunun ortaya çıkmasıyla birlikte, tedaviye yönelik mizah kavramı da günden güne değişiyor. Günümüzde hastaların, hastalıkları sırasında pozitif olabilmesi sadece kendi kişilik özelliklerine bağlı değil. Hastanelerde görev yapan hastane palyaçoları bunun için hizmet veriyor. Patty Wooten hastane palyaçoluğunu şöyle tarif ediyor:

"Hastane palyaçosunun amacı hastanede bulunan hastalara, ailelerine ve hastane personeline neşe, kahkaha ve keyif için bir fırsat oluşturmaktır. Birincil amaç, izleyicimizi gülünç maskaralıklarla oyalamaktır."

Acıbadem Hemşirelik Hizmetleri Direktörü Saliha Koç ise, hastane bünyesindeki yeni uygulama hakkında şunları söyledi:

"Hastanemizde 20 hemşireden oluşan bir grup, hastane içinde palyaço hemşire rolü yapmaları için onları hazırlayacak yoğun bir eğitim programına katıldılar. Gösteri, interaktif çalışma, makyaj uygulaması ve kostüm tasarımından oluşan 15 saatlik eğitim sonunda palyaço hemşireler, hastanedeki hastaları ve personeli ziyaret ederek yeteneklerini pratik etme şansı buldu."

Hastanedeki uygulamadan oldukça memnun kaldığını belirten 79 yaşındaki Rasim Gülmen, "Göğüs ameliyatı geçirmiş halde yatağımda yatarken, odaya geldiklerinde moralim düzeliyor. Arada bir gelsinler" diye konuştu. Oğlunun yanında refakatçi olarak kalan Hayriye Atay da ilk başta yadırgadığı bu hizmeti şimdi çok keyifli bulduğunu belirterek, "Alerjik bir sorun nedeniyle hastanede yatan 1.5 yaşındaki oğlumun palyaçoları gördüğü zamanki şaşkınlığı ve mutluluğu gözlerinden okunuyor" dedi.

Pozitif düşünen kişilerin hastalıkları daha kolay yendiğini belirten uzmanlar, araştırmaların bağışıklık sistemindeki hücrelerin birçoğunun, kişi yapıcı duygular içerisinde olduğunda daha güçlü, yıkıcı duygular içerisinde olduğundaysa daha zayıf olduğunu kaydediyor. Bu sebeple yıkıcı duygular bağışıklık sistemini zayıflatırken, yapıcı duygularsa bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler