HABER

Gümüşhane, heyelan ve su baskını tehdidi altında

GÜMÜŞHANE (İHA) - Gümüşhane-Trabzon karayolunun 10. kilometresindeki Mescitli Köyü heyelanlı bölgesinde, son yağışlarla birlikte başlayan hareketlilik sürüyor. Dağda meydana gelen derin çatlaklar ve yarılmalar, tedirginliğe neden oldu.

Bir süre önce basın toplantısı düzenleyen Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Gümüşhane Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Bektaş'ın bölge için "ikinci Çatak Faciası yaşanabilir" açıklamasından sonra bu kez de Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa Canlı konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Mescitli heyelanlı bölgesine Karayolları tarafından tünel ve köprü yapılmasının tehlikeyi bitirmediğini söyleyen Belediye Başkanı Canlı, "6 milyon tonluk kütlenin gelmesi söz konusu ise, Allah korusun bu Harşit Çayı'nın önünün kapanması demektir. Harşit Çayı'nın önünün kapanması demek Gümüşhane'nin sular altında kalması demektir" dedi.
Tehlikeyi önlemek için Harşit'in yatağının bir tünelle geçişinin sağlanması gerektiğini belirten Başkan Canlı, şunları söyledi:
"Gelecek olan kütlenin teknik heyetler ve bilirkişiler tarafından 6 milyon ton olduğu belirtiliyor. Bu kütlenin gelmesi demek Harşit Çayı'nın önünün kapanması demektir. İşte bu Gümüşhane için büyük bir tehlikedir. Önümüzdeki mart ve nisan aylarında karların erimesi ve yağan yağmurla birlikte hem Harşit Çayı'ndaki su miktarı olağanüstü artacak, hem de eriyen karlar ve yağan yağmurlar Mescitli heyelanlı bölgesindeki 6 milyonluk kütleyi tetiklemiş olacaktır. Bu çok büyük kütlenin aniden gelmesi Harşit Çayı'nın önünün kesilmesine neden olur ki, Allah korusun asıl tehlike o zaman. İlimiz sular altında kalabilir."

Karayolları Müdürlüğü'nün yaptığı köprü ve yolların sağlıklı ulaşıma yönelik olduğunu ifade eden Başkan Canlı, "Devlet Su İşleri (DSİ) de müdahil olmalı. Harşit Çayı'nın üzeri, gelecek büyük kütleye dayanıklı bir tünelle kapatılmalıdır. Bu konuda DSİ'ye konunun vahametini bildireceğim. Karayolları yeni bir köprü ve tünelle ulaşımı sağladı. Peki heyelanlı bölgenin gelmesi halinde ne olacak? Bu nedenle DSİ mutlak surette heyelanlı bölgeye tünel yapmalıdır" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler