Günay: Yapay gündemlerin arkasına takılmayalım

Günay: Yapay gündemlerin arkasına takılmayalım

Ankara (AA)- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AK Parti hakkındaki kapatma istemiyle açılan davanın ardından yaptığı açıklamalarda, "sadece Türkiye'nin iyiye gittiği bir ortamda, böyle bir müdahalenin, böyle bir hukuki girişimin Türkiye için bir talihsizlik olduğunu çeşitli boyutlarıyla anlatmaya çalıştığını" belirterek, "Yani söylediğim;
Türkiye'nin daha üzerine gitmesi gereken gündemler varken yapay gündemlerin arkasına takılmayalım" dedi.

Günay, Nevruz nedeniyle Türksoy heyetini kabulünün ardından gazetecilerin, AK Parti hakkındaki kapatma davasıyla ilgili sorularını yanıtladı. Bakan Günay, bir gazetecinin, "Davanın açılmasının ardından ilk siz konuştunuz ve Ergenekon çetesiyle ilgili ilişkilendirmeye işarette bulundunuz. Bu tartışmaları bitirmek adına bir şey söyleyecek misiniz?" sorusu üzerine, "Ben bu tartışmaları bitirdim. Bugün bir bayram eşiğindeyiz, bu bayramda kendi bakanlığımla ilgili bir görev yapıyorum" dedi.

Bakanlık binasında görev yaparken, siyasi konulara girmemeyi tercih ettiğini söyleyen Günay, "Ben sadece Türkiye'nin iyiye gittiği bir ortamda, böyle bir müdahalenin, böyle bir hukuki girişimin Türkiye için bir talihsizlik olduğunu çeşitli boyutlarıyla anlatmaya çalıştım. Ancak bugün bayram. Bırakın bayram tadında kalsın" diye konuştu.
Bir televizyon programında katıldığı canlı yayında, konuyu bütün boyutlarıyla yorumladığını ifade eden Günay, şöyle konuştu:

"Yani söylediğim; Türkiye'nin daha üzerine gitmesi gereken gündemler varken yapay gündemlerin arkasına takılmayalım. Dikkatimizi olması gereken alanlara yoğunlaştırmaya çalışalım. Bu, Türkiye için hukuk devletini inşa etmek, demokrasiyi sağlıklı kılmak. Elbette laiklik temelinde, çünkü laiklik düşünce özgürlüğünün olmazsa olmaz koşullarından birisidir. Bizim birinci sorunumuzdur. Bunu yapmak için de Türkiye'nin her alanda kırıksız bir çizgi üzerinde iyiye, ileriye gitmesi gerekiyor. Ekonominin iyileşmesi gerekiyor, ekonomi iyileşince demokrasi, demokrasi iyileşince ekonomi iyiye gidiyor."