GÜNCELLEME - Sri Lanka'da kilise ve otellere saldırılar

Paskalya ayinlerinin düzenlendiği üç kilise ve başkent Colombo'da beş yıldızlı üç otelde düzenlenen saldırılarda 138 kişi yaşamını yitirdi - Saldırılar, Kochchikade'de St. Anthony's, Katana'da St. Sebastian ve Batticaloa'da bir kiliseyi, Colombo'da da Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerini hedef aldı - Ölenler arasında en az 9 yabancı uyruklu kişi bulunuyor - Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe: - "Tüm Sri Lankalılara bu trajik dönemde bir arada ve güçlü kalmaları çağrısında bulunuyorum" ÖLÜ SAYISI GÜNCELLENDİ, DETAYLAR EKLENDİ

Sri Lanka'da kilise ve otelleri hedef alan saldırılarda 138 kişi öldü.

Yerel Daily Mirror gazetesinin haberine göre, Paskalya ayinlerinin düzenlendiği Kochchikade'de St. Anthony's, Katana'da St.Sebastian ve Batticaloa'da bir kilise ile başkent Colombo'da beş yıldızlı Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerine saldırı gerçekleştirildi.

Kilise ve otellerdeki patlamalarda 138 kişi yaşamını yitirdi.

Sri Lanka basınında ölen ve yaralananlar arasında turistlerin olabileceği belirtildi. BBC'nin hastane kaynaklarına dayandırılan haberinde de hayatını kaybedenler arasında en az 9 yabancı uyruklu kişinin bulunduğu kaydedildi.

Resmi Daily News gazetesi, Sri Lanka'daki saldırılarda 500'den fazla kişinin de yaralandığını yazdı.

Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, patlamalardan en az ikisinin intihar saldırısı sonucu olduğunun sanıldığını söylerken, saldırıların sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.

Sri Lanka Devlet Başkanı Maithripala Sirisena, patlamalar nedeniyle şoke olduğunu belirterek, sükunet çağrısında bulundu.

Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe, korkakça saldırıları güçlü biçimde kınadığını belirterek, "Tüm Sri Lankalılara bu trajik dönemde bir arada ve güçlü kalmaları çağrısında bulunuyorum." dedi.

Maliye Bakanı Mangala Samaraweera da Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, patlamaları, "çok sayıda masum insanın ölümüne yol açan, çok iyi koordine edilmiş anarşi ve kargaşa yaratma girişimi" olarak nitelendirdi.