HABER

Gündem, karikatür krizi

Doha (AA)- Katar'ın başkenti Doha'da bu sabah başlayan ve üç gün sürecek Medeniyetler İttifakı İkinci Yüksek Düzeyli Grup toplantısında gündemin ana konusu, karikatür krizi oldu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, karikatür kriziyle toplumlarda aşırılık eğiliminin tırmandığını belirterek,

"Karşısındakinin aşırı olduğunu düşünenler de fark etmeden uçlara doğru kayıyor" dedi.

İslam dünyasıyla batı dünyası arasında yanlış anlamaları önlemek için Medeniyetler İttifakı projesi çalışmalarının önemli olduğunu kaydeden Annan, Danimarka'da yayımlanan karikatürlerin diğer Avrupa ülkelerinde de yayımlanmasına değinerek, bu noktada Müslüman dünyasının Avrupa ya da batıyı bir bütün olarak görmeye başladığına dikkat çekti.

Kofi Annan, şöyle konuştu:

"Problem inanç sorunu değil. Ama küçük bir grup dindar insan ve aşırılar bu konuyu kendi düşüncelerini yaymada kullanıyor. Biz, azınlık olan bu aşırı grubun düşüncelerinin çoğunluk üzerinde egemenlik kurmasını önlemeliyiz. Eğer bu konuda başarısız olursak kültürler ve toplumlar arasındaki kızgınlık ön plana çıkacak. Bu
toplantılarda ortaya çıkan ana mesajların özellikle genç insanlara ulaştırılması çok önemlidir. Bu konuda çalışmalar yapılması gerekir."Açılış oturumundan sonra bir araya gelen Akil Adamlar grubunun toplantısına, BM Genel Sekreteri Annan, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de katıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön