HABER

Güneş enerjisi ormanları kurtardı

YALOVA (İHA) - Yalova Çevre ve Orman Müdürlüğü'nün yürütmekte olduğu güneş enerjisi projesi, Yalova'nın orman köylerinden biri olan Sugören'de de hayata geçiriliyor. Köylüler, artık ormanları kesmek yerine güneş enerjisinden faydalanıyor.

Gerçekleştirilen proje ile ilgili olarak bilgi veren İl Çevre ve Orman Müdürü Vedat Altınel, ormanların korunması, geliştirilmesi, işletilmesi ve genişletilmesi hedeflerine ulaşılmasını sağlamanın, ORKÖY'ün ana amaçlarını oluşturduğunu vurguladı. Altınel, "Ferdi kredilerden olan sosyal nitelikli krediler, orman köylülerinin kalkınmalarına katkıda bulunmak, odunun yakıt maddesi olarak kullanılmasını azaltmak ve israfını önlemek, aynı zamanda ormanların korunmasını sağlamak amacıyla köy bütünlüğü esasına dayalı olarak uygulanan kredilerdir. Müdürlüğümüz ORKÖY Şube Müdürlüğü'nce 2006 yılında 91 ünite sosyal amaçlı 'Güneş Enerjili Su Isıtma Sistemi Projesi' uygulanmaktadır. Uygulama kapsamında Kurtköy'de 33 kişi, Sermayecik Köyü'nde 8 kişi, Mecidiye Köyü'nde 11 kişi, Sugören Köyü'nde ise 39 kişi olmak üzere toplam 91 kişiye 100 bin YTL kredi dağıtılmıştır. Yalova genelinde proje kapsamında 1841 ünite planlanmaktadır. Sugören'de şuan için 396 kişi bu projeden yararlanırken bizim bu köy için hedefimiz 560'dır. Proje kapsamında kişi başına bin 100 YTL kredi verilmektedir. Kişiler bu parayı faizsiz 3 taksit halinde 3 yılda bitirecekler" dedi.
Enerji üretiminin ve kullanımının gelişmişliğin en önemli ölçülerinden biri olduğunu söyleyen Altınel, "Çevre değerlerini koruma, mevcut meseleleri giderme ve yeni sorunların gelişmesini engelleme doğrultusundaki faaliyetler oldukça güncelleşmiştir. Güneş enerjisi, hiçbir çevre sorunu çıkartmayan çok özel bir kaynak olarak yararlanılmayı bekler durumdadır. Güneş enerji su ısıma sisteminin yaygınlaşması ormana olan baskıyı azaltırken, hava kirliliğinin azalmasına da etkisi olacaktır. Güneşle sıcak su ısıtma sistemlerinde tek maliyet ilk yatırım maliyeti olup, işletme masrafları yok denecek seviyededir. İlk yatırım maliyeti kısa bir süre içinde kendini amorti etmekte ve yıllarca bu sistemler ile sıcak su temin edilmektedir. Orman köylerinde sadece sıcak su temini (çamaşır, bulaşık, banyo suyu) için aile başına ortalama 7 ster odun tüketilmektedir. Yapılan araştırmalar göre bu amaçla yakılan odunda ısının açık hava şartlarına göre yüzde 88'i kaybolmakta, ancak yüzde 12'lik kısmı kullanılabilmektedir. Odunun yakıt maddesi olarak kullanılmasını azaltmak ve israfını önlemek bu proje çok faydalıdır" şeklinde konuştu.

Bu projenin çok faydalı olduğunu söyleyen Sugören Köyü Muhtarı Osman Karataş, "ORKÖY projeleri ile köylümüz boş durmaktan kurtuldular. Güneş enerjili sistemi çok iyi bir proje oldu. Köylülerimizde çok memnun. Bu uygulamaya çok ilgi gösteriyorlar. Bu desteklerin olması hem Yalova için hem de Türkiye için çok önemlidir" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön