Güneş enerjisiyle çalışıyor

Ubuntu işletim sistemiyle çalışan SOL adlı bilgisayar güneş enerjisiyle çalışabiliyor. Sökülebilir güneş enerjisi panellerine sahip olan SOL, güneş enerjisiyle 2 saatlik kullanım sunuyor.

Güneş enerjisiyle çalışıyor

WeWi Teclecommunications’ın geliştirdiği Ubuntu işletim sistemini kullanan SOL adlı bilgisayar, güneş enerjisiyle kullanılabiliyor. Yenilenebilir enerjiyle çalışan ve özellikle elektrik sıkıntısı çekilen ortamlarda kullanılmak üzere tasarlanan SOL’da, çıkarılabilir güneş enerjisi panelleri bulunuyor.

10 saatlik bataryalı kullanıma ek olarak 2 saatlik güneş enerjisiyle kulanım imkanı sunan SOL’un bataryaları güneş enerjisi panelleriyle şarj edilebiliyor. İstenildiği takdirde elektrikle de kullanılan SOL’da, Intel Atom D2500 çift çekirdekli 1.86GHz işlemci ve Intel 945GSE çipseti bulunuyor.

320GB dahili depolama alanı ve 4GB DDR3 SDRAM ve Intel GMA3600 dahili grafik kartı bulunan dizüstü bilgisayarda, 13.3 inç HD LCD ekran görev yapıyor. Sol’un üzerinde 3 mega piksellik web kamerası, 2 adet dahili hoparlör, dahili mikrofon, USB 2.0 ve HDMI bağlantı noktaları yer alıyor.

Wi-Fi ve 3G/4G/LTE bağlantı destekleri sunan SOL’da GPS ve Bluetooth desteği de bulunurken, kullanıcılar istedikleri takdirde uydu bağlantı modülü de dizüstü bilgisayara takılabiliyor.

Şuan için satışa Sunulmayan WeWi’nin güneş enerjisiyle çalışabilen dizüstü bilgisayarı SOL’un, SOL ve su geçirmez SOL Marine olmak üzere iki farklı modeli olacak. SOL’e herkesin ulaşabilmesini isteyen WeWi, dizüstü bilgisayarların satış fiyatlarının 350 ve 400 dolar olacağını açıkladı.

Ürünün resimlerini görmek için tıklayın

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler