HABER

Güneş gözlüğü gözünüzden etmesin

İhlas Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Muhittin Kızılarslan, tezgahlarda ucuz diye satılan güneş gözlüklerinin insanın göz sağlığını tehlikeye attığını belirtti.

Güneş gözlüğü gözünüzden etmesin

İnsan vücudundaki en önemli organlardan biri olan gözün kıymetinin bilinmesi gerektiğini belirten İhlas Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Muhittin Kızılarslan, özellikle işportada satılan güneş gözlüklerinin göz sağlığını önemli ölçüde tehdit ettiğini vurguladı.Dr. Kızılarslan, "Güneşten etkilenmemek için alınan gözlük, güneş ışınlarının zararlı kısmı olan ultraviyole ışınlarını emmelidir. Seyyar satıcılarda satılan gözlüklerin üzerinde bu yönde etiket bile olsa bu özelliğe sahip değildir; hatta ultraviyole ışınlarını direkt göze verir. Güneş ışınları sahte gözlüklerde göz bebeğinin daha fazla büyümesine neden olduğu için, bu körlükle biten hastalıklara da sebep olabilir" diye konuştu. Sahte gözlüklerin zararının, yavaş yavaş ortaya çıktığının altını çizen Kızılarslan, "Sürekli baş ağrısı ve gözdeki görme oranının azalması bu etkilerin ilk belirtileridir. Birçok rahatsızlığı beraberinde getirecek kalitesiz ve standartlara uygun olmayan sahte güneş gözlükleri iki göz arasındaki ilişkiyi de bozabilir" dedi.

Uludağ Eczane Optik Sahibi Eczacı Ali Osman Islak ise, seyyar satıcılardaki gözlüklerin ucuzluğuna aldanılmaması gerektiğini belirterek, üzerinde ultraviyole etiketli ürünlerin birçoğunun sahte olduğunu söyledi.Islak, şunları kaydetti: "Seyyar satıcılardaki sahte güneş gözlükleri birçok kişi tarafından aksesuar olarak takılıyor. Bu gözlükler kişiyi güneşten korumadığı gibi daha çok güneşten etkilenmesine sebep oluyor. 1-1,5 milyon liralık gözlüklerin ucuzluğuna aldanıp, en değerli organını tehlikeye atanlar, ileride daha büyük paralarla tedavi olmak zorunda kalıyorlar." Islak ayrıca güneş gözlüğü alırken, renklere de dikkat edilmesi uyarısında bulunarak, "Kahverengi ya da yeşil tonları dışında, kırmızı, eflatun ya da mavi renkli camı olan gözlükler güneş gözlüğü değildir. Bazı kaliteli gözlükler de dışarıdan kırmızı, eflatun ya da mavi görünenbilir. Bu gözlükler, dışarıdan böyle görünmesine rağmen içeriden bu renkleri içermiyor" dedi.

BURSA (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler